Dodano: 17 lipca 2019r.

Szczepionka przeciwko grypie opracowana przez sztuczną inteligencję

W Australii powstała szczepionka przeciwko grypie, która została stworzona przez... sztuczną inteligencję. To pierwszy na świecie lek dla ludzi, który został całkowicie zaprojektowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Szczepionka zostanie wkrótce przetestowana w badaniach klinicznych w USA, ale testy na zwierzętach pokazały, że jest ona skuteczniejsza od obecnie stosowanych.

Szczepionka

 

Chociaż już wcześniej różne leki powstawały przy znacznej pomocy komputerów, nowa szczepionka przeciwko grypie została od podstaw opracowana przez algorytmy sztucznej inteligencji o nazwie SAM (Search Algorithm for Ligands). SAM powstał na australijskim Flinders University i był rozwijany przez zespół profesora Nikolai Petrovsky'ego. Nazwa sztucznej inteligencji wywodzi się od tego, co miała dokonać, czyli przeszukać wszystko, co tylko możliwe, by znaleźć odpowiedni związek, który nadawałby się na lek.

Grypa, pomimo stosowanie różnorakich leków i dostępnych na nią szczepionek, nadal pozostaje poważnym problemem zdrowotnym. Flinders University w informacji dotyczącej nowej szczepionki podał, że w samej Australii w 2019 roku z powodu powikłań związanych z grypą zmarło 228 osób. Petrovsky przyznał, że obecne szczepionki przeciw grypie zapewniają ochronę, ale jego zespół wykazał, że można wiele zrobić, aby poprawić ich skuteczność.

 

Algorytmy sztucznej inteligencji SAM były na początku uczone rozpoznawania związków, które aktywują ludzki układ odpornościowy. SAM został też „nakarmiony” danymi dotyczącymi związków, które nie działają. Zadaniem sztucznej inteligencji było wypracowanie odpowiedniej metody, za pomocą której odróżniłby lek od związku chemicznego, który nie znajdzie zastosowania.

- Następnie opracowaliśmy inny program, zwany syntetycznym chemikiem, który wygenerował biliony różnych związków chemicznych i które wprowadziliśmy do SAMa, aby mógł on sprawdzić wszystkie te substancje pod kątem znalezienia kandydatów na nowe leki – powiedział Petrovsky. SAM miał skupić się na tzw. adiuwantach, substancjach wzmacniających poszczepienną odpowiedź układu immunologicznego na podany antygen.

Dalsze badania polegały na zidentyfikowaniu najlepszych związków znalezionych przez SAMa i sprawdzeniu ich w laboratorium na ludzkich komórkach krwi. - Potwierdziło to, że SAM nie tylko potrafił zidentyfikować dobre leki, ale w rzeczywistości opracował lepsze leki immunologiczne niż obecnie stosowane - powiedział Petrovsky.

Kolejnym etapem badań było sprawdzenie skuteczności związków stworzonych przez sztuczną inteligencję na zwierzętach. - To początek nowej ery, w której sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz bardziej dominującą rolę w odkrywaniu i projektowaniu nowych leków – zaznaczył Petrovsky.

Szczepionka przeciwko grypie opracowana przez algorytmy wykazała dużą skuteczność. - Wiemy już z testów na zwierzętach, że szczepionka ochronna przed grypą przewyższa skutecznością istniejące szczepionki. Teraz musimy to potwierdzić u ludzi - powiedział Petrovsky.

Petrovsky ma nadzieję, że ta szczepionka okaże się bardziej skuteczna od istniejących szczepionek także u ludzi i będzie uzupełniać je lub zastępować jako standardowe szczepienie przeciwko grypie sezonowej. Dodał, że zastosowanie sztucznej inteligencji skraca normalny proces odkrywania i rozwoju leków o dziesiątki lat i można przy tym zaoszczędzić setki milionów dolarów. - Można zastosować tę samą technologię, której używamy do szczepionek przeciw grypie, aby ulepszyć lub opracować wiele innych szczepionek – dodał.

Wyniki badania klinicznego w USA będą znane z około rok.

 

Źródło: Flinders University, fot. CC BY 4.0/ torange.biz