Dodano: 27 czerwca 2017r.

Szczepionka, która obniży poziom cholesterolu

Naukowcy z powodzeniem przetestowali u myszy terapię, która chroni przed gromadzeniem się cholesterolu w tętnicach. Obecnie trwają badania nad skutecznością preparatu u ludzi.

Cholesterol

 

Choć szczepienia przeważnie służą do walki z patogenami, to naukowcy opracowali sposób, jak skłonić system immunologiczny organizmu do walki z złym cholesterolem LDL - (low-density lipoprotein - lipoproteina niskiej gęstości). W pracy opublikowanej na łamach „European Heart Journal”, naukowcy wykazali, w jaki sposób szczepionka pobudza system odpornościowy do zwalczania enzymu PCSK9, który zatrzymuje naturalne oczyszczenie LDL z krwi.

Terapia ta została wcześniej z powodzeniem przetestowana na myszach. Dobre wyniki pozwoliły na rozpoczęcie badań nad skutecznością AT04A, bo tak nazywa się szczepionka, u ludzi. Podczas eksperymentu, zmodyfikowane genetycznie myszy karmiono pokarmami „w stylu zachodnim”, by wywołać wysoki poziom złego cholesterolu. Po zastosowaniu AT04A, poziom cholesterolu spadł o 53 proc., a zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych zostały ograniczone o 64 proc. Do tego biologiczne markery procesów zapalnych naczyń krwionośnych były zmniejszone o 21-28 procent w porównaniu z myszami, którym nie podano szczepionki.

Wysoki poziom LDL u ludzi spowodowany jest czynnikami genetycznymi oraz złym stylem życia. Osoby stosujące złą dietę, które do tego mają niską aktywność fizyczną są narażone na rozwój chorób układu krążenia. Obecnie stosowane leki – statyny - spełniają swoją rolę, ale wymagają codziennego zażywania. U części chorych powodują też pewne skutki uboczne.

- Obniżenie poziomu cholesterolu było znacząco skorelowane ze stężeniem przeciwciał dowodząc, że to właśnie one powodowały obniżenie poziomu cholesterolu, a także ostatecznie odpowiadały za zmniejszenie rozwoju miażdżycy tętnic – powiedział doktor Günther Staffler z firmy AFFiRis, który był współautorem badań. - Ponieważ stężenie przeciwciał pozostało na wysokim poziomie na koniec badania, można założyć, że po pewnym czasie nadal obniżają one poziom cholesterolu, co daje długotrwały efekt – dodał.

Jeśli szczepionka jest w stanie powtórzyć te same korzystne działanie u ludzi, może to doprowadzić do skutecznych terapii, które wymagałyby jedynie corocznej wizyty u lekarza, co zwiększy komfort pacjentów. Obecnie testy na ludziach prowadzone są u 72 osób. Ten proces ma zakończyć się pod koniec roku.

  

Źródło: European Heart Journal