Dodano: 03 kwietnia 2017r.

Sukces naukowców. Sparaliżowany mężczyzna porusza ręką

Badacze nie ustają w pracach nad przywracaniem sparaliżowanym osobom władzy nad swoim ciałem. Dzięki zastosowaniu interfejsu mózg-komputer, sparaliżowany mężczyzna po raz pierwszy od ośmiu lat poruszył własną ręką.

Implanty mózgu

 

Bill Kochevar podczas jazdy na rowerze uderzył w ciężarówkę. Od tamtego czasu 53-letni dziś mężczyzna jest sparaliżowany od szyi w dół. Jednak dzięki wysiłkom naukowców z Case Western Reserve University oraz Cleveland Functional Electrical Stimulation Center mógł po raz pierwszy od ośmiu lat ponownie napić się kawy i samodzielnie zjeść posiłek.

Wszystko dzięki opracowanemu przez naukowców interfejsowi mózg-komputer. Mężczyźnie wszczepiono implant elektryczny do kory ruchowej mózgu – obszaru odpowiedzialnego za planowanie i wykonywanie ruchów dowolnych części ciała. Implant ten połączono z elektrodami umieszczonymi w ramieniu mężczyzny, które stymulują jego mięśnie.

Czujnik w mózgu sparaliżowanego zbiera informacje o tym, jaki ruch chce wykonać, po czym przesyła je do komputera. Ten z kolei analizuje dane i wysyła je do umieszczonych w ramieniu elektrod. Dzięki temu mężczyzna może za pomocą myśli kontrolować pracę swojej ręki.

Fot. The Lancet


- Myślę, co chcę zrobić, a system komputerowy robi to za mnie – powiedział Kochevar. –Nie wymaga to specjalnie wytężonego myślenia – dodał. Jednak zanim pacjent poruszył ręką, trzeba było nauczyć mężczyznę obsługi wirtualnego ramienia. Trzeba było także odbudować mięśnie reki, które zanikły z powodu braku aktywności przez wiele lat. Rehabilitacja trwała 45 tygodni.

Ta technologia jest pierwszą na świecie pozwalającą przewrócić sparaliżowanym kontrolę nad własnym ciałem. Technologia jest jeszcze w powijakach, ale ma olbrzymi potencjał. Dla sparaliżowanych osób tak prosta czynność, jak samodzielne zjedzenie posiłku jest na wagę złota.

- Nasze badania są we wczesnym stadium, ale uważamy, że ta neuroproteza może zwrócić sparaliżowanym osobom możliwość kontrolowania ruchów w codziennych czynnościach, oferując im większą niezależność – powiedział kierujący badaniami doktor Bolu Ajiboye z Case Western Reserve University.

- Uważamy, że wraz z dalszym rozwojem technologia ta może pozwolić na dokładniejszą kontrolę, umożliwiając szerszy zakres działań, które mogą znacząco zmienić życie osób dotkniętych paraliżem – dodał.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości technologia przez nich opracowana stanie się rutynowym leczeniem sparaliżowanych osób. W dalszym etapie rozwoju przewody zostaną zastąpione technologią bezprzewodową, a sensory będą wszczepiane pod skórę, dzięki temu nie będzie w ogóle widać interfejsu.

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma „The Lacet”.

 

Źródło: The Lancet, The Guardian, fot. Case Western Reserve University/Cleveland FES Center