Dodano: 29 lipiec 2020r.

Stłoczenie zębów – przyczyny, sposoby leczenia

Stłoczenie zębów to rodzaj wady zgryzu, polegającej na ich nieprawidłowym rozmieszczeniu w jamie ustnej. Dolegliwość może być wrodzona, ale również nabyta – gdy zęby mają zbyt mało miejsca na rozwój. W takiej sytuacji zaczynają na siebie nachodzić i rosnąć pod niewłaściwym kątem. Nieprawidłowości te łatwo zauważyć – krzywizna wpływa negatywnie nie tylko na estetykę zgryzu, ale także może powodować wady wymowy, a nawet zniekształcać rysy twarzy. Dlaczego tak często dochodzi do stłoczenia i na czym polega jego leczenie?

Stłoczenie zębów – przyczyny, sposoby leczenia

 

Czym jest stłoczenie zębów?

Stłoczenie zębów pojawia się wówczas, gdy nie mają one wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym, a w efekcie tłoczą się i nachodzą na siebie. Jeśli dodatkowo wyrastają duże trzonowce, prowadzi to do spychania innych zębów do środka, co może powodować zatrzymanie ich w kości, przebicie przez dziąsło w niewłaściwym miejscu, zachodzenie jeden na drugi, nachylenie pod złym kątem, a także wyrastanie za sobą.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do stomatologa, gdy problem jest już zaawansowany i dotyczy zębów stałych. Niewiele osób wie, że odpowiednio wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na szybką reakcję i podjęcie skutecznego leczenia. Ignorowanie krzywizny zębów mlecznych wynika w dużej mierze z niewiedzy i powoduje problemy w dorosłości. Już u trzyletniego dziecka można zauważyć defekty w budowie szczęki i żuchwy.

Rodzaje stłoczeń zębów

Przyczyna i rodzaj wady zależne są od okresu, w którym powstały. Rozróżniamy trzy typy schorzeń:

  • stłoczenia pierwotne (pierwszorzędowe) – występują u dzieci i mają podłoże genetyczne. Powstają, gdy zachodzi dysproporcja pomiędzy rozmiarem zębów i szczęki;
  • stłoczenia wtórne (drugorzędowe) – pojawiają się, gdy wymiana uzębienia na stałe odbywa się zbyt wcześnie. Utrata czwórek lub piątek, na przykład z powodu próchnicy, odsłania miejsce dla wyrzynających się pierwszych zębów trzonowych (szóstek). Te, ze względu na brak oporu spowodowanego brakiem innego zęba, przesuwają się w kierunku siekaczy;
  • stłoczenia późne (trzeciorzędowe) – dochodzi do nich u dorosłych, około 20 roku życia. Rosnące w tym okresie ósemki nie mieszczą się w łuku zębowym i spychają inne zęby do środka.

Czym może grozić stłoczenie zębów?

Niestety stłoczone zęby są przyczyną różnych problemów, nie tylko natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Zignorowanie krzywizny, zwłaszcza u dzieci, może przyczyniać się do znacznie poważniejszych wad zgryzu w przyszłości lub dawać objawy bólowe. Schorzenie to prowadzi również do:

  • szybszego rozwoju próchnicy – nachodzące na siebie zęby znacząco utrudniają prawidłową i dokładną higienę jamy ustnej, na przykład uniemożliwiając nitkowanie zębów;
  • asymetrii twarzy i nieprawidłowej pozycji warg;
  • wymuszonego oddychania przez usta;
  • niewłaściwego sposobu połykania i pracy języka (zauważalne zwłaszcza u małych dzieci);
  • kaleczenia języka i wewnętrznych stron policzków – ostre krawędzie krzywo ustawionych zębów mogą ranić tkanki.

Sposoby leczenia stłoczenia zębów

Najlepszą metodę leczenia, dostosowaną do konkretnego przypadku, powinien wskazać lekarz po profesjonalnie przeprowadzonej diagnostyce (wywiadzie medycznym i badaniu stomatologicznym). Wskazania indywidualne będą zależeć od przyczyny powstania wady zgryzu oraz stopnia jej zaawansowania. Jeśli brak miejsca w łuku jest niewielki (do 5 mm), w celu jego rozbudowy najczęściej stosuje się aparat ortodontyczny.

Wyboru rodzaju aparatu ortodontycznego dokonuje stomatolog. Nowoczesne techniki stosowane w klinice Warsaw Dental Center sprawiają, że skuteczne leczenie stłoczenia można rozpocząć w każdym wieku. U osób dorosłych stosuje się zazwyczaj aparat stały na okres około dwóch lat. Jego odpowiedni nacisk prowadzi do przemieszczania się zębów. W czasie terapii pacjent wymaga systematycznej kontroli jamy ustnej – przynajmniej raz w miesiącu powinien odwiedzać ortodontę, który dokona regulacji aparatu. Cena jednego łuku aparatu metalowego to koszt ok. 1700 zł, natomiast za porcelanowy zapłacimy ok. 2700 zł.

Nowoczesną i innowacyjną metodą dostępną w klinice Warsaw Dental Center jest korygowanie wad aparatami nakładkowymi typu Invisalign, które są projektowane cyfrowo i stanowią alternatywę dla metalowych aparatów. Rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku pacjentów ceniących estetyczne i mniej widoczne rozwiązania, ponieważ stosowane nakładki są plastikowe i przezroczyste. Dodatkową zaletą jest to, że aparat Invisalign można zdjąć podczas jedzenia. Przeprowadzenie tego rodzaju terapii zwykle jest krótsze, a kontakt z dentystą rzadszy niż w przypadku rozwiązania tradycyjnego. Koszt leczenia ustalany jest indywidualne, średnio za aparat Invisalign zapłacimy od 5900 do 15 900 zł. Cena obejmuje leczenie ortodontyczne wraz z założeniem aparatów, oraz wizytami kontrolnymi.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany