Dodano: 20 września 2016r.

Małe, słodkie kotki mogą cię zabić

Słodkie kotki przyciągają uwagę wielu ludzi. Są traktowane jak domowa maskota przede wszystkim przez dzieci. Dlatego internet po brzegi wypełniony jest fotografiami małych kotków. Jednak naukowcy ostrzegają przed bliskim kontaktem ze zwierzęciem. Może on spowodować groźną chorobę.

Kocięta


Małe, słodkie kotki mogą cię zabić. Lekarze skupieni w Centralach Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania na dużą skalę dotyczące choroby przenoszonej przede wszystkim przez małe koty zwanej gorączką kociego pazura. Choroba ta w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Gorączka kociego pazura w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak u osób z upośledzonym układem odpornościowym, a takich osób jest coraz więcej, przebieg choroby może być dużo bardzie poważny. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić do groźnych powikłań – m.in. do zapalenia mózgu lub zapalenia szpiku kostnego.

- Zakres i wpływ choroby jest nieco większy niż myśleliśmy – powiedziała dr Christina Nelson zajmująca się badaniem. – Jeśli uda nam się zidentyfikować wzorce choroby, będziemy mogli skupić się na działaniach profilaktycznych – dodała Nelson.

Bakteriami wywołującymi gorączkę kociego pazura zarażonych jest dużo więcej kotów niż wcześniej sądzono. Tak wynika z przeprowadzonych badań. Lekarze radzą, by zawsze myć ręce po kontakcie z kotem. Radzą także unikać całowania kotów oraz zadrapań.

 

Źródło: telegraph.co.uk