Dodano: 17 lipca 2020r.

Skuteczna rehabilitacja? Postaw na Morze Bałtyckie

Choć o uzdrowiskowych właściwościach nadbałtyckich miejscowości wiadomo od dawna, okazuje się, że to właśnie w Polsce panują najlepsze dla naszego zdrowia warunki, które sprawiają, że rehabilitacja jest jeszcze skuteczniejsza.

Skuteczna rehabilitacja? Postaw na Morze Bałtyckie

 

Bałtyk jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków urlopowych Polaków i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Poza ośrodkami turystyki komercyjnej swój rozkwit przeżywają również ośrodki uzdrowiskowe i zdrowotne. Choć jeszcze niedawno sanatoria bądź ośrodki rehabilitacyjne nad morzem nieco podupadły, w chwili obecnej przeżywają rozkwit i cieszą się coraz większym zainteresowaniem - nie tylko nad morzem, ale i w całym kraju. 

Dobroczynna siła Natury

Choć znane miejscowości uzdrowiskowe znajdują się w całym kraju, na szczególną uwagę zasługują te znajdujące się nad Bałtykiem, a konkretniej na Pomorzu Zachodnim. Nie bez powodu. Fragment wybrzeża w tym regionie posiada najbardziej korzystne warunki klimatyczne - nie tylko w Polsce, ale i w obrębie całego basenu Morza Bałtyckiego. Charakterystyczny mikroklimat, zdrowotne właściwości okolicznych wód (morskiej, źródeł wód głębinowych) i surowców leczniczych sprawiają, że nadbałtyckie miejscowości posiadają doskonałe warunki do regeneracji. Warto również wspomnieć, że województwo zachodniopomorskie jest jednym z najbardziej zalesionych w Polsce (4. miejsce), a niektóre powiaty posiadają ponad 50 proc. powierzchni pokrytej lasami.*

Morze Bałtyckie

Regeneracyjne wczasy nad Bałtykiem

Sprzyjający mikroklimat Pomorza Zachodniego sprawia, że jest to doskonałe miejsce na zdrowotne wczasy, nie tylko dla seniorów i emerytów, ale również dla rodzin z dziećmi oraz wszystkich, którym zależy na polepszeniu stanu zdrowia. Unikatowe warunki klimatyczne stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznych zabiegów i terapii. Rehabilitacja nad morzem z powodzeniem może być łączona z klasycznym, rekreacyjnym wypoczynkiem, co jest dodatkowym plusem tego rozwiązania. Oferty połączone z regeneracją pozwalają nie tylko na zadbanie o zdrowie, ale pozwalają też spędzić wakacje nad morzem pełne nadbałtyckich atrakcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka rehabilitacyjnego?

Wybór odpowiedniego miejsca na pobyt pozwala zmaksymalizować korzyści płynące z dobroczynnego mikroklimatu. Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą danego obiektu. Ośrodki rehabilitacyjne nad morzem powinny zatrudniać specjalistów w swoich dziedzinach oraz powinny być odpowiednio wyposażone i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mowa tutaj nie tylko o odpowiedniej infrastrukturze (np. windach, podjazdach dla wózków czy specjalnych uchwytach w łazience), ale także o wyszkolonej kadrze - fizjoterapeutach, rehabilitantach, dietetykach. W niektórych miejscach dostępna może być również opieka medyczna, np. pielęgniarska. Wiele ośrodków rehabilitacyjnych nad morzem oferuje tanie turnusy, w tym turnusy PFRON. Aby poznać szczegóły, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z obiektem bądź odwiedzić jego stronę internetową. Możliwości jest wiele, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb i preferencji. * Prochorowicz, M., & Stankiewicz, B. (2010). Walory turystyczne wybranych gmin województwa zachodniopomorskiego. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis. Oeconomica, 61, s. 92.

Źródło: Artykuł partnera