Dodano: 26 maj 2020r.

Skąd się biorą niedobory ważnych substancji?

Niedobory ważnych substancji odżywczych, na przykład witamin i minerałów, to typowe zjawisko przy chronicznym niedożywieniu czy też złym odżywaniu się. W warunkach "sytej Europy" takie zjawiska niestety wciąż zachodzą, ale są raczej rzadkością. Mimo to, osoby cierpiące na niedobory różnych substancji to spory odsetek całej populacji ludzkiej. W zależności od tego, jak definiuje się takie niedobory, jest to od kilku do kilkudziesięciu procent całej populacji naszego kraju. Zakładając nawet bardzo optymistyczne wartości na poziomie 5-6 proc., wciąż mamy do czynienia z milionami osób. Co powoduje taki stan rzeczy?

warzywa

 

Zła dieta

Pierwszym podejrzanym jest zawsze zła dieta. Ten element powoduje zazwyczaj zaburzenia w organizmie, na przykład zbyt wysoki poziom cholesterolu lub niektórych szkodliwych w nadmiarze pierwiastków chemicznych, na przykład sodu. Wbrew pozorom, jeśli dieta nie jest drastycznie jednostajna i oparta jedynie na bardzo wysoko przetworzonych produktach, najprawdopodobniej nie jest ona źródłem niedoborów witamin i minerałów oraz innych substancji śladowych, których nasz organizm nie jest w stanie sam sobie wyprodukować.

Składniki, jakich nam potrzeba, są bowiem powszechne w przyrodzie. Możemy oczywiście poszukiwać chociażby najlepszego źródła witaminy C, ale jeśli się dobrze rozejrzymy i przyjrzymy różnym produktom spożywczym, w nich też jest masa witaminy C, tylko trochę mniej niż w najwartościowszych pokarmach.

Wzrost zapotrzebowania i problemy z wchłanianiem

Prawdziwe problemy skutkujące niedoborami wiążą się z dwoma czynnikami: drastycznym wzrostem zapotrzebowania na substancje oraz spadkiem ich przyswajania. Magnez w proszku muszą przyjmować na przykład osoby, które bardzo intensywnie ćwiczą. Dotyczy to kulturystów, ale osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe potrzebują magnezu w proszku jeszcze bardziej. Magnez w proszku to optymalna forma jego przyjmowania, która najlepiej się wchłania z układu pokarmowego, co ma znaczenie dla osób, które mają deficyty magnezu ze względu na problemy z jego przyswajaniem. W przypadku magnezu takie problemy mogą wynikać z bardzo błahych przyczyn, chociażby przejścia grypy żołądkowej, która zdziesiątkowała ważne bakterie w jelitach. Istotnym czynnikiem obniżonej absorpcji ważnych substancji, zwłaszcza tych najprostszych, są też wiek, choroby przewlekłe, dieta uboga w tłuszcze oraz leki, jakie mogą być przyjmowane ze względu na różne schorzenia. Czasami problemem jest też przyjmowanie suplementów o nieprawidłowej, trudnej do wchłonięcia formie.

https://auraherbals.pl/cytrynian-magnezu-100-magnez-375mg-proszek-100g/

 

Źródło: Artykuł sponsorowany