Dodano: 15 października 2018r.

Rozwój i przebieg przeziębienia zależą od bakterii w nosie

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że mieszanka bakterii, która znajduje się w naszych nosach, może wpływać na rodzaj i siłę przeziębienia.

Przeziębienie

 

Wraz z nastaniem jesieni zaczął się sezon nasilonych infekcji wirusowych. Przeziębienie może przybierać różne postacie. Niektórzy przechodzą je wyjątkowo szybko, a innych przez długi czas męczy katar, osłabienie i gorączka. Naukowcy z University of Virginia School of Medicine ustalili, że za przebieg przeziębienia i jego siłę odpowiadają drobnoustroje zamieszkujące nos.

Okazuje się, że liczba i rodzaj organizmów znajdujących się w nosie może wyjaśniać, dlaczego niektóre osoby mają gorsze objawy od innych, nawet jeśli są zakażone tym samym szczepem wirusa. Na przykład ludzie, w nosach których żyją w dużej ilości bakterie z rodzaju gronkowców - Staphylococcus, mają bardziej ostre objawy przeziębienia, niż osoby, które mają ich mniej.

 

Naukowcy zidentyfikowali sześć różnych modeli mikrobiomów nosowych. Różne wzorce były związane z różnicami w nasileniu objawów przeziębienia. Stwierdzono również, że kompozycje te korelują z ilością wirusów powodujących przeziębienie w organizmie.

W badaniu opublikowanym na łamach „Scientific Reports” naukowcy przeanalizowali bakterie nosowe 152 osób przed i po zakażeniu tym samym wirusem wywołującym przeziębienie. Chcieli w ten sposób wykluczyć możliwość, że to wirus lub wynikająca z niego choroba zmieniają skład bakterii znajdujących  się w nosie. Uczeni sprawdzali też, czy podanie probiotyków może złagodzić objawy przeziębienia lub wpłynąć na skład mikrobiomów nosowych. W obu przypadkach odpowiedź jest negatywna.

Wyniki badań zaskoczyły samych ich autorów. - Pierwszą niespodzianką było to, że można zidentyfikować różne warianty pasujące do różnych ludzi. Kompozycje bakteryjne wydają się mieć pewien wpływ na to, jak reagują oni na wirusa i jak przechodzą infekcją. Mikrobiom bakteryjny w nosie wpływa na sposób, w jaki organizm reaguje na wirusa – powiedział Ronald B. Turner z University of Virginia School of Medicine.

Żeby było jasne, drobnoustroje znajdujące się w naszych nosach nie wywołują przeziębienia. Odpowiadają za nie wirusy. Badacze nie wiedzą do końca, na czym dokładnie opiera się zaobserwowana korelacja między mikrobiomem bakterii nosowych a przebiegiem przeziębienia. Być może w grę wchodzą tu geny, które mogą być odpowiedzialne zarówno za skład mikrobiomu nosowego, jak i za reakcję na przeziębienie.

– Może istnieć pewna cecha nosiciela, która powoduje, że występuje większą ilość bakterii Staphylococcus w nosie, a także zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania – zaznaczył Turner.

 

Źródło: University of Wirginia, fot. Pixabay