Dodano: 21 luty 2017r.

Rosyjski preparat opóźniający proces starzenia się

Rosyjscy naukowcy przy współpracy z kolegami ze Szwecji opracowali preparat, który opóźnia proces starzenia się. Preparat za trzy lata ma trafić na rynek.

Mysz laboratoryjna


Odwieczne marzenia ludzkości, by cieszyć się wieczną młodością mają szansę się spełnić. Rosyjscy oraz szwedzcy badacze opracowali związek o nazwie SkQ1, który z powodzeniem zahamował proces starzenia się u myszy. Obecnie trwają badania kliniczne na ludziach.

Preparat ma szansę pojawić się na rynku za około dwa - trzy lata. Został opracowany przez Władimira Skułaczewa, który od lat 70. ubiegłego wieku pracuje nad preparatem opóźniającym procesy starzenia. Przy tworzeniu preparatu swój udział mieli też specjaliści z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa. Cudowny eliksir młodości to w rzeczywistości przeciwutleniacz hamujący mutację w mitochondriach. Chroni on komórki przed reaktywnymi formami tlenu.

Czytaj też: Naukowcy odwrócili proces starzenia

SkQ1 został z powodzeniem przetestowany na myszach. Szwedzcy naukowcy dostarczyli na potrzeby doświadczenia zmodyfikowane genetycznie myszy, które żyją o połowę krócej od zwykłych gryzoni. Myszy zostały podzielone na dwie grupy. Pierwszej w wodzie podawano SkQ1, druga piła wodę bez dodatków.

Różnice zaczęto obserwować po 100 dniach trwania eksperymentu. Gryzonie, które piły zwykłą wodę zaczęły chudnąć, łysieć, miały niższą temperaturę ciała, pojawiła się osteoporoza, przejawiały zdecydowanie mniejszą aktywność fizyczną i zużycie tlenu. U samic zaobserwowano też zaburzenia rui.

U myszy, które były pojone wodą z dodatkiem SkQ1, powyższe problemy związane ze starzeniem się wystąpiły później i w znacznie łagodniejszej postaci lub wcale nie wystąpiły.

Preparat SkQ1 jest składnikiem kropli do oczu o nazwie Visomitin, które są już dostępne na rosyjskim rynku. Krople Visomitin przechodzą obecnie proces rejestracyjny w USA. Na rynku niebawem pojawią się też preparaty doustne zawierające SkQ1.

 

Źródło: Eurek Alert!