Dodano: 03 listopada 2021r.

Remisja cukrzycy typu 2 bardziej powszechna niż dotąd sądzono

Każdego roku u milionów osób na całym świecie diagnozuje się cukrzycę. Zdecydowana większość przypadków (90-95 procent) to cukrzyca typu 2, która może prowadzić do chorób serca, nerek, utraty wzroku i wielu innych dolegliwości. Jednak nowe badania sugerują, że remisja choroby zdarza się znacznie częściej niż dotąd sądzono.

Remisja cukrzycy typu 2 bardziej powszechna niż dotąd sądzono

 

Ogromna liczba badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazała, że cukrzyca typu 2 może zostać wyleczona. Dzięki odpowiedniej diecie oraz zdrowemu stylowi życia może dojść do remisji choroby. Wyniki nowych analiz zostały opublikowane w „PLOS Medicine” (DOI: 10.1371/journal.pmed.1003828).

Trudno obecnie z całą pewnością stwierdzić, u jak wielu osób można skutecznie odwrócić skutki choroby. Setki milionów ludzi na całym świecie jest chorych na cukrzycę, a miliony z nich nie są nawet tego świadome.

Badania ze Szkocji

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szkocji sugeruje, że zjawisko remisji cukrzycy typu 2 może być bardziej powszechne, niż do tej pory sądzono. I nie potrzeba do tego leków ani interwencji chirurgicznych.

- Po raz pierwszy udało nam się wykazać, że jedna na 20 osób z cukrzycą typu 2 w Szkocji osiąga remisję - mówi Mireille Captieux, badaczka zajmująca się cukrzycą z Uniwersytetu w Edynburgu. - Jest to odsetek wyższy, niż oczekiwano i wskazuje na potrzebę aktualizacji wytycznych dla lekarzy, którzy wspierają chorych – dodaje.

W swoim badaniu Captieux i jej współpracownicy przeanalizowali dane ze szkockiego rejestru osób z cukrzycą. Zawiera on informacje o 99,5 proc. ludzi z rozpoznaną chorobą. Naukowcom udało się zidentyfikować 162 316 osób w wieku powyżej 30 lat z cukrzycą typu 2 na podstawie odczytów hemoglobiny glikowanej. Z tej grupy w ciągu roku u 7 710 (ok. 4,8 proc.) osób odnotowano remisję.

Kto ma większą szansę na remisję?

Naukowcy zauważyli, że osoby, które miały większe szanse na remisję straciły na wadze od czasu diagnozy, nie miały historii terapii obniżającej poziom glukozy lub operacji bariatrycznej i ogólnie miały dobre wyniki badań krwi w momencie diagnozy.

„Nasze szacunkowe dane sugerują, że stosunkowo duża część osób osiąga remisję cukrzycy typu 2 w ramach rutynowej opieki klinicznej” - piszą badacze w publikacji. „Bezpośrednie implikacje dla praktyki są takie, że osoby te powinny być rozpoznawane i odpowiednio prowadzone, aby można było zapewnić im wsparcie i obserwację w celu zapewnienia ciągłości opieki zgodnej z wytycznymi dotyczącymi leczenia cukrzycy. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że remisja może nie być trwała” - piszą naukowcy.

Wyniki badań mogą pomóc naukowcom i pracownikom służby zdrowia lepiej identyfikować pacjentów z większymi szansami na remisję. Jednak potrzebne są dalsze badania w innych krajach, aby zweryfikować wyniki ze Szkocji.

Jedna rzecz jest pewna. Szacuje się, że dzisiejsza populacja około 460 milionów diabetyków na całym świecie wzrośnie do około 700 milionów do 2045 roku. Dlatego potrzebujemy więcej informacji na temat tego, jak skutecznie leczyć tę chorobę.

 

Źródło: Science Alert, fot. Sprogz/ Flickr/ CC BY 2.0