Dodano: 24 marca 2021r.

Rehabilitacja ‒ w walce o powrót do pełnej sprawności

Rehabilitacja to niezwykle szerokie pojęcie, pod którym kryje się szereg specjalistycznych zabiegów mających na celu przywrócenie pełnej sprawności. Najczęściej rehabilitację kojarzymy z terapią po urazach czy operacjach, jednak w rzeczywistości jest wykorzystywana o wiele częściej. Co warto wiedzieć o możliwościach fizjoterapii? Jak najnowsze technologie wpływają na skuteczność rehabilitacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!

Rehabilitacja ‒ w walce o powrót do pełnej sprawności

 

Rehabilitacja może wspomóc terapię bólu

Dolegliwości bólowe są objawem, który współistnieje z większością urazów układu ruchu. Ból ostry często towarzyszy uszkodzeniom, takim jak złamania czy stłuczenia, jednak występuje również w przebiegu licznych stanów zapalnych. Z kolei przewlekłe dolegliwości bólowe, występujące w przebiegu zmian reumatycznych czy tendinopatii, znacznie obniżają komfort życia chorej osoby, stopniowo wykluczając ją z codziennych aktywności.

Najpopularniejszą metodą walki z bólem w obrębie układu ruchu są środki przeciwbólowe. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie niweluje ono przyczyny problemu. Odpowiednia rehabilitacja, dobrana przez doświadczonego fizjoterapeutę bądź ortopedę, w krótkim czasie pomoże uśmierzyć ból i przywrócić pełną sprawność. Do metod rehabilitacji, szczególnie pomocnych w dolegliwościach bólowych, zalicza się:

  • terapię radiofalową ukierunkowaną, czyli TR-Therapy ‒ wykorzystuje ona fale o częstotliwości radiowej, które prowadzą do selektywnego przegrzania tkanek, przynosząc natychmiastową ulgę w bólu;
  • falę uderzeniową ‒ emitowane fale akustyczne przenoszą energię w obszar tkanki objętej bólem, wspomagając mikrocyrkulację i redukując nadmierne napięcie mięśni.

Nowoczesne metody rehabilitacji pozwalają przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek

Celem rehabilitacji powinna być nie tylko terapia bólu, ale także przyspieszenie procesów regeneracyjnych. Działanie skutecznych metod powinno być wielokierunkowe i uwzględniać zwiększenie cyrkulacji krwi w chorej tkance oraz przyspieszenie jej metabolizmu. Do regeneracji układu ruchu często wykorzystuje się:

  • SIS, czyli super indukcyjną terapię ‒ metoda ta opiera się na właściwościach pola elektromagnetycznego o wysokiej intensywności, które oddziałuje prozdrowotnie na tkankę nerwowo-mięśniową oraz stawy;
  • HIL, czyli laser wysokoenergetyczny ‒ światło o określonej mocy i długości fali biostymuluje chore tkanki, przyspieszając ich odnowę oraz redukując stany zapalne.

 

Źródło: artykuł sponsorowany