Dodano: 23 kwietnia 2021r.

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych u mężczyzn

Przewlekła niewydolność żylna to przypadłość, której charakterystycznym objawem są żylaki występujące w obrębie kończyn dolnych. Dane wskazują, że dotyczy szerokiego grona społeczeństwa, w tym 40-60 proc. kobiet oraz 15-30 proc. mężczyzn. Z racji tego, że przewlekła niewydolność żylna jest powszechnie uznawana za typowo żeńską dolegliwość, to panom zdarza się bagatelizować objawy choroby, przez co często jest już za późno na działania profilaktyczne.

Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych u mężczyzn

 

Co predysponuje do żylaków u mężczyzn?

Żylaki powstają na skutek nadciśnienia żylnego, które panuje we wnętrzu naczynia. Do takich sytuacji może dochodzić u panów, którzy swoje zawody wykonują w jednostajnej pozycji stojącej lub siedzącej, a oprócz tego dźwigających ciężkie przedmioty lub uprawiający sporty wytrzymałościowe. Dodatkowo większą skłonność do żylaków obserwuje się u mężczyzn z nadwagą bądź otyłością. Co więcej, niektórzy panowie występowanie żylaków mogą dziedziczyć wraz z genami, w których zaprogramowane są osłabione ściany żył i nieprawidłowości w budowie zastawek żylnych.

Jak działają żyły i skąd się biorą żylaki?

Żyły to naczynia krwionośne, których zadaniem jest transport niskociśnieniowej krwi z tkanek i narządów w kierunku serca. Ich niezwykłość polega na tym, że dzięki specjalnym strukturom, jakimi są zastawki, zapobiegają wstecznemu przepływowi krwi i umożliwiają jej przepływ do dalej położonych naczyń. W sytuacji gdy zastawki nie funkcjonują właściwie, przepływ krwi staje się zaburzony, co prowadzi do nagromadzenia się krwi w żyłach. W ten sposób rozwija się nadciśnienie żylne, a krew napiera na ściany naczyń, wywołując ich rozszerzenie. W takiej sytuacji zastawki nie są w stanie prawidłowo się zamknąć, a krew zalega w naczyniach, powodując powstawanie żylaków.

Jak rozpoznać żylaki?

Żylaki to struktury, których nie da się przegapić, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Wyglądem przypominają wydłużone i poskręcane zielonkawe „sznurki”, które umiejscawiają się pod skórą, najczęściej w obrębie goleni. Oprócz tego towarzyszą im charakterystyczne objawy takie jak:

  • uczucie ciężkości nóg,
  • zatrzymanie wody i obrzęk kostek – zwłaszcza w porze wieczornej,
  • mrowienia i skurcze,
  • ból i uczucie napięcia kończyn dolnych, czemu mogą sprzyjać: długotrwałe stanie lub siedzenie w jednej pozycji oraz kąpiele w gorącej wodzie i upały.

Męskie sposoby na zapobieganie żylakom

Profilaktyka żylaków najlepiej, gdy rozpoczyna się na najwcześniejszym etapie choroby, czyli w stadium drobnych pajączków. Wtedy korzystne jest odpoczywanie z uniesionymi nogami, krótkie ćwiczenia w trakcie pracy (zginanie i prostowanie w stawach skokowych), regularna aktywność fizyczna (basen, jazda na rowerze, spacery) oraz zdrowa dieta, która pozwoli utrzymać optymalną masę ciała.

Jak walczyć z żylakami?

Radzenie sobie z żylakami często opiera się na przyjmowaniu leków flebotropowych w formie doustnej, żelów i maści zewnętrznie na skórę, zabiegów laserowych oraz bardziej inwazyjnych metod (skleroterapia, stripping żył). Wśród popularnych metod leczenia wspomagającego wyróżnia się preparaty stosowane zewnętrznie jak Lioton 1000, który dzięki wysokiemu stężeniu heparyny poprawia mikrokrążenie nóg, łagodzi stan zapalny i obrzęk. Dodatkowo dzięki podłożu wodno-alkoholowemu żel dodatkowo przyjemnie chłodzi i przynosi ulgę bezpośrednio po aplikacji.

 

Źródło: artykuł sponsorowany