Dodano: 16 kwietnia 2020r.

Poznaj 3 główne problemy z uzębieniem i metody ich leczenia

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej staje się coraz bardziej popularne, ponieważ dostrzegamy, w jak dużym stopniu wpływa to na jakość naszego życia. Problemy z uzębieniem mogą objawiać się różnorodnie, ale najczęściej dostrzegamy: ból, trudności w przeżuwaniu i nadwrażliwość. Wśród chorób, które je wywołują, na szczególną uwagę zasługują: próchnica, choroby przyzębia i wady zgryzu. To one odpowiedzialne są za większość dolegliwości w jamie ustnej.

uzębienie

 

Próchnica

Próchnica to postępujące niszczenie struktury zęba przez kwasy organiczne wytwarzane lokalnie przez bakterie próchnicowe (L. acidophilus i S. mutans). Na powstawanie próchnicy ma wpływ: dieta (głównie cukry), bakterie wytwarzające kwas i osobista podatność zębów. Próchnicę zwykle leczy się poprzez usunięcie zepsutej części i rekonstrukcję zęba. Rodzaj leczenia zależy od tego, na jakim etapie zostanie wykryta próchnica. Metody rekonstrukcyjne dzielą się na trzy główne kategorie: wypełnienia, wkłady i nakłady oraz korony. Materiałami wypełniającymi są na ogół kompozytowe żywice w kolorze zębów (dla zębów przednich) i odlewane złote nakładki na zęby. Z kolei korona to leczenie z wyboru, gdy po usunięciu próchnicy pozostało niewiele szkliwa podtrzymującego. Jeśli zniszczenie spowodowane przez próchnicę wpłynęło na tkanki komory miazgi, endodoncja (terapia kanałowa) może być potrzebna, aby uratować ząb. Kiedy nie można wykonać najbardziej obszernego leczenia (wypełnienie kanału korzeniowego i korona), ząb należy usunąć. Ponieważ leczenie próchnicy staje się coraz bardziej złożone, w miarę postępu procesu chorobowego ważne jest zapobieganie chorobom lub wczesna diagnoza i leczenie pod okiem dobrego specjalisty, takiego jak Dr Marek Rybicki.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia to postępujący stan zapalny niszczący dziąsła i otaczające ząb tkanki (kości, więzadła). Czynnik inicjujący choroby przyzębia jest podobny do próchnicy, czyli kolonizacja bakteryjna w płytce nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Leczenie chorób przyzębia ma na celu stabilizację mechanizmu wpływającego na utratę zębów przez działanie prowadzące do likwidacji kieszonek przyzębnych i regeneracji tkanek przyzębia. Wyróżnia się tutaj: kiretaż połączony z root planningiem, zabiegi płatowe i sterowaną regenerację kości, szynowanie zębów. Rozległa terapia chirurgiczna w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia jest zwykle przeprowadzana u osób, które mogą utrzymać higienę jamy ustnej i rozumieją proces chorobowy. Aby uniknąć inwazyjnego postępowania, zaleca się działania prewencyjne w postaci profesjonalnego czyszczenia i higieny jamy ustnej (szczotkowanie i nitkowanie zębów, urządzenia ciśnieniowe i stymulatory dziąseł, skaling i piaskowanie) w celu kontrolowania płytki nazębnej. Może to zmniejszyć występowanie chorób przyzębia nawet o 90 proc.

Wady zgryzu

Wady zgryzu to stan, w którym struktury zębowe nie są w akceptowalnej równowadze ze sobą lub ze strukturami twarzy i/lub czaszki. W ten sposób mogą upośledzać żucie i połykanie pokarmu, mówienie, a nawet oddychanie. Badanie w kierunku wad zgryzu powinno być rozpoczęte wraz z pojawieniem się wszystkich zębów mlecznych (3-6 rok życia). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą różnych mniej lub bardziej skomplikowanych technik, których celem jest przesunięcie zębów do bardziej funkcjonalnego i estetycznego ustawienia. Aparat z pełnym łukiem jest prawdopodobnie najpopularniejszą techniką leczenia ortodontycznego, wywołując naprężenia na strukturę zęba i powodując w ten sposób ich kontrolowany ruch. Inną metodą jest mioterapia, czyli ćwiczenia mięśni mimicznych i narządu żucia. Niestety w niektórych przypadkach ostatecznym rozwiązaniem jest chirurgia szczękowo-twarzowa.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany