Dodano: 16 listopada 2017r.

Powiększono pojemność ludzkiej pamięci za pomocą implantu mózgu

Amerykańscy naukowcy opracowali implant, który może poprawić ludzką pamięć. Pierwsze testy na ludziach przyniosły obiecujące rezultaty. „Proteza pamięci” może pomóc osobom dotkniętym demencją i chorobą Alzheimera.

Sztuczny mózg

 

Nad implantami mózgu, które pozwolą rozszerzyć nasze naturalne zdolności pracuje wiele instytutów badawczych. Od słynnego Massachusetts Institute of Technology po Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, zanim tego typu urządzenia będą dostępne. Pierwszy krok w tym kierunku zrobili badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC).

Profesor inżynierii biomedycznej - Dong Song na spotkaniu Society for Neuroscience (największa na świecie organizacja naukowców i lekarzy, których prace koncentrują się na badaniu mózgu i układu nerwowego) w Waszyngtonie zaprezentował implant mózgu, który zwiększa ludzką pamięć poprzez naśladowanie tego, jak się uczymy. Opracowane przez Songa i jego zespół urządzenie może przynieść ulgę cierpiącym na zaniki pamięci – przede wszystkim osobom z chorobą Alzheimera czy demencją.

To pierwsze urządzenie, które skutecznie poprawia ludzką pamięć. Żeby implementacja „protezy” nie wiązała się z dodatkowymi procedurami, zespół Songa do testów zwerbował 20 ochotników, którzy już miel wszczepione elektrody w mózgu do leczenia epilepsji. Najpierw implant zbierał dane o aktywności mózgu podczas testów zaprojektowanych w celu stymulacji pamięci. Następnie badacze określili wzór związany z optymalną wydajnością pamięci i użyli elektrod urządzenia do stymulacji mózgu zgodnie z tym wzorcem.

Wyniki testów wskazały, że stymulacja mózgu elektrodami poprawiła u ochotników pamięć krótkotrwałą o 15 proc., a pamięć roboczą o około 25 proc. Kiedy naukowcy stymulowali mózg losowo, wydajność pamięci pogorszyła się. - Piszemy kod neuronowy, aby wzmocnić funkcje pamięci. Nikt wcześniej tego nie robił – powiedział w rozmowie z „New Scientist” profesor Song.

Naukowcy stymulowali elektrodami hipokamp, rejon mózgu związany z nauką i zapamiętywaniem. I to wzorce z tego regionu mózgu zostały wykorzystane do stymulacji. Stymulacja według odpowiednich wzorców innych części mózgu mogłaby wzmocnić jego inne funkcje. Profesor Song wyznaczył kierunek dla dalszych badań.

Lepsza pamięć może być przydatna uczniom przygotowującym się do testów lub tym, którzy mają kłopoty z zapamiętywaniem imion. Jednak urządzenie to może całkowicie zmienić życie osobom dotkniętym demencją i chorobą Alzheimera. Implant opracowany przez zespół Songa musi przejść jeszcze wiele testów, ale jego potencjał jest ogromny. Przywrócenie nawet części utraconych funkcji pamięci będzie zbawienne nie tylko dla samych chorych, ale także dla ich rodzin.

 

Źródło: New Scientist, Futurism, fot. Pixabay