Dodano: 17 marca 2017r.

Polski lek na białaczkę został podany pierwszemu pacjentowi

Potencjalny lek na białaczkę stworzony przez polską firmę Selvita został podany pierwszemu pacjentowi. To precedens w polskiej branży biotechnologicznej.

Badania w laboratorium


Związek SEL24 opracowany w Polsce, jest bardzo obiecującym lekiem przeciwnowotworowym, przeznaczonym do stosowania doustnie w opornej postaci ostrej białaczki szpikowej.

„Związek SEL24 jest dualnym inhibitorem kinaz PIM oraz FLT3, odgrywających kluczową rolę w procesie powstawania nowotworu, jakim jest ostra białaczka szpikowa. SEL24 jest pierwszym na świecie potencjalnym lekiem wykorzystującym taki mechanizm działania” – podała Selvita w komunikacie .

- Podanie SEL24 pacjentom stanowi precedens w historii naszej branży biotechnologicznej – prawdopodobnie jako pierwsza polska firma rozpoczęliśmy w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku, który od zera powstał w krajowym laboratorium badawczym. Mamy nadzieję, że pójdzie za tym sukces również w wymiarze medycznym - powiedział dr Krzysztof Brzózka, Dyrektor Naukowy i Wiceprezes Zarządu Selvita S.A.

Badania I/II fazy klinicznej Selvita przeprowadza w Stanach Zjednoczonych. W lecie ubiegłego roku otrzymała zgodę na to od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). SEL24 został dopuszczony do badań klinicznych z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową.

Związek SEL24 ma być skierowany do pacjentów z nawrotową lub oporną na leczenie postacią ostrej białaczki szpikowej. W leczeniu tego nowotworu głównym celem jest uzyskanie remisji lub znaczące wydłużenie życia chorego.

Ale SEL24 przejawia również potencjał w leczeniu innych nowotworów hematologicznych, takich jak chłoniaki nieziarnicze, ziarnica złośliwa oraz szpiczak mnogi. Dodatkowo zwiększa też efektywność leczenia w modelach zwierzęcych w terapii współtowarzyszącej z obecnie stosowanymi lekami.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną i jedną z większych tego typu firm w Europie działającą w obszarze badań i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych.

 

Źródło: Selvita