Dodano: 28 marzec 2019r.

Piperyna - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup

Piperyna to alkaloid, który kumuluje się w wierzchniej okrywie ziaren pieprzu czarnego. Substancja ta poprawia koncentrację i wspiera system odpornościowy a także korzystnie działa na pracę układu pokarmowego.

Ziarenka pieprzu

 

Ze względu na swoje unikalne właściwości, piperyna lokuje się wysoko w rankingach naturalnych środków na odchudzanie. Polecana jest nawet osobom, które pragną pozbyć się bardzo dużej nadwagi.

Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed jej zakupem.

1. Piperyna odchudza w sposób kompleksowy

Przyjmowanie piperyny wspiera proces odchudzania wielopłaszczyznowo. Stymuluje produkcję poszczególnych enzymów trawiennych i zwiększa ilość wydzielanego kwasu żołądkowego, co przekłada się na szybsze trawienie pokarmu. Pod wpływem piperyny, skróceniu ulega także łączny czas pasażu żołądkowo jelitowego. Substancja ta podnosi też termogenezę, przyspieszając proces utleniania się tkanki tłuszczowej.

2. Piperyna odchudza bezpiecznie

Tempo utraty wagi, spowodowanej przyjmowaniem suplementu zawierającego piperynę jest bezpieczne dla organizmu. Zmniejszenie tkanki tłuszczowej odbywa się stopniowo, co znacząco niweluje ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Za sprawą bezpośredniego wpływu na syntezę białka, piperyna może przyczyniać się również do wzrostu masy mięśniowej.

3. Piperyna działa nie tylko odchudzająco

Piperyna wpływa korzystnie na przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, przede wszystkim:

  • selenu,
  • witamin z grupy B,
  • oraz beta-karotenu.

Podnosi też przyswajalność słabo wchłanialnej kurkuminy - nawet o kilkaset procent. Piperyna jest również silnym antyoksydantem, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia i niszczy groźne wolne rodniki. Przeciwdziała ponadto wystąpieniu stresu antyoksydacyjnego, czyli stanu zaburzonej równowagi między ubocznymi produktami przemian metabolicznych.

4. Piperyna może wywołać określone skutki uboczne

Piperyna sama w sobie nie wywołuje żadnych niepożądanych objawów, o ile jest prawidłowo przyjmowana. U niektórych osób, w początkowej fazie kuracji wystąpić może dolegliwość pokarmowa, objawiająca się bólami brzucha, mdłościami czy problemami z wypróżnianiem.

Piperyna może bowiem podrażniać błonę śluzową żołądka, która wyściela układ pokarmowy. Jeżeli taki problem występuje, należy zmniejszyć przyjmowaną dawkę lub skonsultować się z lekarzem.

5. Do spożywania piperyny są pewne przeciwwskazania

Po piperynę nie powinny sięgać przede wszystkim osoby, które wykazują nadwrażliwość na czarny pieprz. Preparatów zawierających tę substancję nie należy łączyć z lekarstwami, a zwłaszcza antybiotykami. Piperyny nie mogą również przyjmować osoby z podrażnioną śluzówką jelit, wrzodami żołądka lub zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym. Ze względu na brak odpowiednich badań, piperyna nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży oraz dzieci.

6. Piperyna powinna być przyjmowana w formie suplementu

Źródłem piperyny jest czarny pieprz, jednak zawiera jej zaledwie kilka procent. Aby właściwości tego składnika mogły być wykorzystane efektywniej, niezbędna jest jego suplementacja. Stężenie piperyny nie obejmuje zwykle 100 proc. preparatu, dlatego warto wybrać suplement wzbogacony innymi cennymi składnikami o właściwościach odchudzających.

Takie warunki spełnia między innymi Piperinox. Poza ekstraktem z owoców pieprzu czarnego, zawiera m.in. wyciągi z owoców pomarańczy gorzkiej, kory cynamonowca, kłącza imbiru lekarskiego czy nasion guarany. Opisujące Piperinox opinie znaleźć można na stronie: https://naturalnemetody.pl/piperinox-piperyna-opinie/. Preparat dostępny jest w wygodnych tabletkach.

7. Piperynę należy prawidłowo dawkować

Piperyna dostępna jest bez recepty - nabyć można ją zarówno w sklepach zielarskich, jak i sklepach oferujących żywność ekologiczną. Dotyczy to również tabletek zawierających tę substancję, które powinny być prawidłowo dawkowane. Ilość przyjmowanej dziennie piperyny zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań, takich jak wiek, waga, płeć czy stan zdrowia. Tabletki z piperyną należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu lub ulotce informacyjnej, co ma szczególne znaczenie w przypadku suplementacji w ramach kuracji odchudzającej.

 

Źródło: Artykuł partnera