Dodano: 01 maj 2018r.

Pięć prostych zasad, które mogą wydłużyć życie nawet o 10 lat

Osoby, które trzymają się pięciu zasad dotyczących zdrowego stylu życia, mogą przedłużyć swoje życie nawet o ponad 10 lat – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.

Biegi

 

Międzynarodowa grupa naukowców pod kierunkiem badaczy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowała kwestionariusze dotyczące stylu życia wraz z dokumentację medyczną 123 tysięcy wolontariuszy. Chcieli w ten sposób poznać wpływ zachowań na długość życia. Na podstawie tych ankiet określili pięć zasad, których stosowanie pozwoli wydłużyć życie.

Naukowcy przeprowadzili analizę w nadziei, że zrozumieją, dlaczego Stany Zjednoczone, które wydają więcej na opiekę zdrowotną niż jakikolwiek inny naród, zajmują dopiero 31. miejsce na świecie pod względem oczekiwanej długości życia. Wyniki analizy ukazały się w piśmie „Circulation” i sugerują, że zły styl życia jest głównym czynnikiem, który skraca życie Amerykanom.

W zaleceniach przedstawionych przez badaczy nie ma w sumie nic nowego. Jednak zaskakuje efekt, a właściwie jego długość. Zgodnie z analizą, osoby, które przestrzegały diety, kontrolowały swoją wagę, wykonywały regularne ćwiczenia, nie paliły i piły z umiarem, żyły o ponad dekadę dłużej od tych, którzy tych zaleceń nie przestrzegali. Choć badania skupiły się na populacji amerykańskiej to badacze twierdzą, że ustalenia te dotyczą większości zachodniego świata.

 

- Kiedy rozpoczęliśmy badania pomyślałem, że to oczywiste, iż ludzie, którzy przyjęli tych pięć nawyków będzie żyło dłużej. Ale zaskakujące było to, jak ogromny był ten efekt – powiedział profesor Meir Stampfer z Uniwersytetu Harvarda.

Dane, które wykorzystali naukowcy pochodziły z trwającej 34 lata analizy Nurses' Healt Study dotyczącej 78 865 kobiet oraz badań Health Professionals Follow-up Study, w których przez 27 lat uczestniczyło 44 354 mężczyzn. W tym czasie zmarło 42167 z badanych.

Według naukowców, każde z wymienionych prozdrowotnych zachowań miało korzystne działanie dla zdrowia, ale najwięcej korzyści płynie z przestrzegania wszystkich pięciu zasad. Zgodnie z zaleceniami, przestrzeganie odpowiedniej wagi ciała zostało określone na poziomie od 18,5 do 24,9 BMI. Spożywanie alkoholu nie powinno przekraczać dziennej dawki około 300 mililitrów wina dla mężczyzn oraz 150 mililitrów wina dla kobiet. Ćwiczenia fizyczne to minimum 30 minut dziennie o umiarkowanej intensywności. Natomiast jeśli chodzi o zdrowe żywienie, to badacze zalecili dietę bogatą w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cukru.

Kiedy naukowcy obliczyli średnią długość życia, zauważyli znaczny efekt wynikający ze zdrowych nawyków. W porównaniu z osobami, które nie przestrzegały żadnej z wymienionych zasad, mężczyźni i kobiety, którzy preferowali zdrowy tryb życia, żyły odpowiednio o 12 i 14 lat dłużej.

50-latek, który nie przestrzega żadnej z tych pięciu zasad może spodziewać się kolejnych 25 lat życia. Dla kobiet ten wskaźnik wzrasta do 29 lat. Dla 50-latków prowadzących zdrowy tryb życia, czyli przestrzegających wszystkich zaleceń, wskaźnik ten znacznie wzrasta – dla kobiet do 43,1 lat i 37,6 lat dla mężczyzn.

- Zasady zdrowego stylu życia są dobrze znane, tajemnicą jest to, że tak ciężko jest nam stosować się do nich. Ludzie mogą uważać, że jest już za późno, aby zmienić swoje podejście do życia, ale okazuje się, że gdy ludzie zmieniają swoje nawyki, widzimy niezwykłe korzyści – ocenił Stampfer.

 

Źródło: The Guardian, fot. PxHere