Dodano: 21 sierpnia 2019r.

Palenie e-papierosów uszkadza naczynia krwionośne

Według nowych badań, palenie e-papierosów może zmniejszać przepływ krwi i uszkadzać naczynia krwionośne. Co więcej, efekty te zaobserwowano nawet u osób korzystających z e-papierosów, które nie zawierały nikotyny.

Elektroniczny papieros

 

Zagrożenia związane z paleniem papierosów są dobrze udokumentowane, jedna skutki zdrowotne palenia e-papierosów nie są do końca poznane. Elektroniczne papierosy są reklamowane i sprzedawana jako bezpieczniejsza alternatywa dla zwykłych papierosów. Ich popularność wciąż rośnie, zwłaszcza wśród nastolatków.

Jak wykazały nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, palenie e-papierosów może być szkodliwe dla naczyń krwionośnych. Analizy naukowców należy dodać do rosnącej liczby badań wskazujących, że choć palenie e-papierosów być może jest bezpieczniejsze od palenia zwykłych papierosów, to z pewnością nie jest obojętne dla zdrowia.

 

Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma „Radiology”.

W swoich badaniach uczeni przeprowadzili obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego 31 zdrowych, niepalących nałogowo osób. Skanowanie było przeprowadzane przed i po krótkiej sesji z „dymkiem” elektronicznych papierosów nie zawierających nikotyny. Porównując dane przed i po skanowaniu MRI naukowcy zaobserwowali, że już pojedynczy epizod zaciągania się aerozolem e-papierosów spowodował zmniejszenie przepływu krwi i upośledzenie funkcji komórek śródbłonka w tętnicy udowej.

Śródbłonek, który pokrywa wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych, jest niezbędny do prawidłowego krążenia krwi. Pełni wiele ważnych funkcji: bierze udział w transporcie substancji chemicznych, wydziela substancje aktywne biologicznie – przede wszystkim te rozszerzające naczynia, wpływa na regulacje ciśnienia tętniczego i ukrwienie tkanek. Upośledzenie śródbłonka może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

- Podczas gdy liquid do e-papierosa może być względnie nieszkodliwy, proces odparowywania może przekształcić cząsteczki - głównie glikol propylenowy i glicerol - w substancje toksyczne - powiedział główny autor publikacji dr Felix W. Wehrli. - Oprócz szkodliwych skutków samej nikotyny wykazaliśmy, że zaciąganie się mgiełką z e-papierosów ma natychmiastowy wpływ na układ naczyniowy organizmu i może potencjalnie mieć niebezpieczne konsekwencji – dodał.

E-papierosy to urządzenia zasilane przez baterie, które przekształcają ciecz w aerozol, który z kolei jest wdychany do płuc przez użytkownika. Zazwyczaj płyn zawiera uzależniającą nikotynę, a także różne substancje smakowe. W samych Stanach Zjednoczonych z e-papierosów korzysta ponad 10 milionów dorosłych osób, a zaciąganie się mgiełką stało się szczególnie popularne wśród młodzieży. Chociaż wydaje się, że istnieje konsensus, że palenie elektronicznych papierosów może być mniej szkodliwe dla zdrowia niż palenie tych zwykłych, niebezpieczeństwa związane z e-papierosami pozostają niejasne.

W tym badaniu naukowcy zbadali wpływ e-papierosów z liquidem zawierającym glikol propylenowy i glicerol o smaku tytoniowym, ale bez nikotyny. Uczestnicy wzięli 16 zaciągnięć trwających około trzy sekundy każde. Aby ocenić reakcję naczyniową, naukowcy zastosowali ucisk na tętnicy udowej, a następnie zmierzyli, jak szybko krew wypływa po zdjęciu ucisku. Podczas tego procesu skanowali tętnicę udową MRI.

Badacze zaobserwowali, że wdychanie mgiełki z e-papierosów zmniejszyło rozszerzenia się tętnicy udowej po zdjęciu ucisku o 34 proc. Dodatkowo ekspozycja na e-papierosy doprowadziła do zmniejszenia maksymalnego przepływu krwi o 17,5 proc. oraz zmniejszenia tlenu we krwi o 20 proc. Krew płynęła także wolniej przez żyły po ściągnięciu ucisku o 25 proc.

- Odkrycia te sugerują, że palenie e-papierosów może powodować znaczące zmiany w wewnętrznej wyściółce naczyń krwionośnych - powiedziała zaangażowana w badania dr Alessandra Caporale. - E-papierosy są reklamowane jako nieszkodliwe, a wielu ich użytkowników jest przekonanych, że po prostu wdycha parę wodną, ale rozpuszczalniki, środki aromatyzujące i dodatki zawarte w bazie płynnej, po odparowaniu narażają użytkowników na liczne obrażenia układu oddechowego i naczyń krwionośnych – dodała.

Zmiany zostały zaobserwowane u uczestników badania, którzy nigdy wcześniej nie palili, a e-papierosa użyli tylko raz. Autorzy badań wskazują, że potrzebne są dalsze badania nad długoterminowymi skutkami waporyzacji na zdrowie. Wehrli przyznał, że e-papierosy są potencjalnie znacznie bardziej niebezpieczne niż wcześniej zakładano.

- Ostrzegałbym młodych ludzi, aby nawet nie zbliżali się do e-papierosów. Powszechnie uważa się, że nikotyna jest toksyczna, ale odkryliśmy, że istnieją zagrożenia niezależne od nikotyny - powiedział Wehrli. - Jeśli po jednorazowym użyciu e-papierosa wystąpił taki efekt, można sobie wyobrazić, jaki rodzaj trwałego uszkodzenia może być spowodowany po regularnym stosowaniu e-papierosów przez lata – dodał.

 

Źródło: University of Pennsylvania, fot. Pixabay