Dodano: 05 lipca 2019r.

Otyłość powoduje więcej przypadków niektórych nowotworów niż palenie papierosów

Według badań brytyjskiej organizacji pozarządowej Cancer Research UK, otyłość wyprzedziła w Wielkiej Brytanii palenie papierosów, jako główną przyczynę zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów.

Otyłość

 

Cancer Research UK opublikowała nowe dane wskazujące, że otyłość powoduje obecnie cztery tys. więcej przypadków nowotworów jelita grubego, nerek, jajników i wątroby niż palenie papierosów. Wraz z publikacją nowych danych ruszyła ogólnokrajowa kampania społeczna, która m.in. pokazuje ogromne paczki papierosów z napisem „otyłość” w miejscu nazwy marki.

Brytyjka organizacja zaznacza jednocześnie, że palenie papierosów jest nadal najczęstszą przyczyną wszystkich przypadków nowotworów, zwłaszcza nowotworów płuc. Jednak otyłość jest istotnym czynnikiem w 13 różnych rodzajach nowotworów. Cancer Research UK wymienia tutaj: nowotwory piersi (u kobiet po menopauzie), jelita, trzustki, przełyku, wątroby, nerek, żołądka, pęcherzyka żółciowego, macicy, jajników, tarczycy, krwi (szpiczak mnogi), mózgu (oponiak).

 

Dodatkowo, jak podaje organizacja, otyłych osób jest więcej niż palaczy w stosunku dwa do jednego. Cancer Research UK wzywa rząd Wielkiej Brytanii do interwencji „w celu zakończenia epidemii”.

Wraz ze spadkiem liczby palaczy i wzrostem wskaźników otyłości, możemy wyraźnie zobaczyć jej wpływ na krajowy kryzys zdrowotny. Nasze dzieci mogą być pokoleniem wolnym od dymu tytoniowego, ale osiągnęliśmy rekordowy poziom w zakresie otyłości wśród dzieci, a teraz potrzebujemy pilnej interwencji rządu, aby zakończyć epidemię. Nasze dzieci nadal mają szansę uratować życie – powiedziała Michelle Mitchell, dyrektor naczelna Cancer Research UK.

Według opublikowanych danych, każdego roku w Wielkiej Brytanii nadmierna waga powoduje 1900 przypadków nowotworów jelita grubego więcej niż papierosy. Idąc dalej, otyłość odpowiada z 1400 przypadków nowotworów nerek więcej niż palenie oraz 460 nowotworów jajnika i 180 nowotworów wątroby.

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii nastąpił znaczny spadek ogólnej liczby palących do 14,7 proc. populacji. Wskaźniki dotyczące otyłości mówią o 26 proc. dorosłej populacji. Jednak liczba palaczy spada z roku na rok, a liczba osób otyły ma zupełnie odwrotną tendencję.

Chociaż przeżywalność choroby nowotworowej jest obecnie na rekordowo wysokim poziomie, ten znaczący postęp może zostać zniweczony przez szybko rosnącą epidemię otyłości, zważywszy na powiązanie jej z 13 rodzajami raka. Badanie to jest kolejnym dowodem na to, że otyłość jest nowym paleniem. Służba zdrowia nie może samodzielnie wygrać tej walki. Rodziny, przedsiębiorstwa spożywcze i rząd muszą odegrać swoją rolę, jeśli chcemy uniknąć kopiowania szkodliwego i kosztownego przykładu z USA – podkreślił Simon Stevens, dyrektor NHS England.

Cancer Research UK wylicza: z około 42 tys. nowych przypadków zachorowań na raka jelita grubego, 4,8 tys. można powiązać z otyłością, a 2,9 tys. z paleniem papierosów. Jeśli chodzi o raka nerki to na 12,9 tys. nowych zachorowań rocznie 2,9 tys. przypada na otyłość, a za 1,6 tys. odpowiadają papierosy. Rak wątroby powoduje 5,9 tys. zachorowań każdego roku, z tego 1,3 tys. można przypisać nadmiernej wadze, a 1,2 tys. paleniu. Rak jajnika, na którego rocznie zapada około 7,5 tys. osób, 490 powoduje otyłość, a i 25 nikotynizm.

Związek między otyłością a chorobami nowotworowymi jest dobrze udokumentowany, ale mechanizmy biologiczne, które za nim stoją, nie są jeszcze w pełni zrozumiałe. Komórki tłuszczowe wytwarzają dodatkowe hormony i czynniki wzrostu, które powodują, że inne komórki w organizmie częściej się dzielą. Zwiększa to ryzyko powstawania komórek nowotworowych. Ryzyko jest tym większe, im większa jest otyłość i im dłużej trwa.

Eksperci podkreślają, że sprawdzonym i skutecznym sposobem walki z otyłością jest aktywność fizyczna. Dodatkowo zapewni też lepsze samopoczucie.

 

Źródło: BBC, fot. CC BY 2.0/ Flickr/ Tony Alter