Dodano: 05 listopada 2020r.

Okulary czy soczewki? Czy warto zamienić nosić soczewki zamiast okularów?

Jeszcze jakiś czas temu osoby, które mają problemy ze wzrokiem mogły je korygować jedynie przy pomocy okularów korekcyjnych. Dzisiaj, kiedy medycyna mocno ruszyła do przodu, pojawiła się pewna alternatywa - soczewki. Obydwie opcje mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy warto zamienić okulary na soczewki? Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne podczas podejmowania decyzji.

Okulary czy soczewki? Czy warto zamienić nosić soczewki zamiast okularów?

 

Soczewki - czy szkodzą oczom?

Noszenie soczewek jest niewątpliwie wygodniejsze od noszenia okularów. Wiele osób uważa jednak, że nie są one zdrowe dla oczu, ponieważ nie przepuszczają powietrza. Nic bardziej mylnego! Szkła kontaktowe wykonane są specjalnych, elastycznych materiałów, które pozwalają gałce ocznej oddychać.

Kolejnym mitem do obalenia jest stwierdzenie, że noszenie soczewek zwiększa występowanie infekcji gałek ocznych. Wystarczy przestrzegać zaleceń okulisty i pamiętać o tym, by po każdym użyciu przemywać soczewki oraz zdejmować je na noc (o ile nie są to szkła typu day&night). Istotne jest również, by nie korzystać z nich dłużej niż jest to wskazane, np. kontakty jednodniowe po 24 godzinach należy wyrzucić. Stosowanie się do wszystkich wskazań gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Soczewki - dlaczego warto?

Należy zacząć od tego, że soczewki kontaktowe są dużo wygodniejsze niż okulary. Nic nie uwiera za uszami, nie spada z nosa, dobrze założone szkła w ogóle nie są wyczuwalne. Może to mieć szczególnie duże znaczenie dla osób z większą wadą wzroku, noszących okulary z grubymi szkłami przez cały dzień. Do komfortu noszenia soczewek należy dodać to, że nie trzeba uważać na to, by ich nie zgubić. Dodatkowo nie spadną z nosa nie potłuką się. Trzeba jedynie uważać, by nie uszkodzić ich paznokciem podczas nakładania i zdejmowania.

Warto zauważyć, że kontakty zapewniają dużo większą ostrość widzenia niż okulary. Świetnie dopasowują się do gałki ocznej i poruszają się razem z nią, co sprawia, że dają również szersze kąty widzenia. Ponadto w obecnych czasach można dobrać soczewki do prawie każdej wady wzroku. Bez problemu można kupić modele ze szkłami progresywnymi, niezbędnymi przy astygmatyzmie. Mogą je nosić także osoby cierpiące na starczowzroczność, które na co dzień potrzebują dwóch par okularów.

Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzają się w każdych warunkach atmosferycznych. Przede wszystkim w przeciwieństwie do okularów nie zaparują zimą, gdy wejdziemy do ciepłego pomieszczenia. Nie ma również konieczności przecierania ich podczas deszczowej pogody. Z kolei w upalne lato nie spowodują bolesnych odparzeń w okolicach nosa.

Nie da się nie zauważyć, że szkła kontaktowe to ogromne udogodnienie dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Sprawdzą się przede wszystkim u zawodowych sportowców. Nie da się wyobrazić sobie profesjonalnego piłkarza lub siatkarza w okularach. Każde uderzenie piłką może poważnie zaszkodzić ich zdrowiu. Soczewki przypadną do gustu również osobom, które po prostu lubią być w ruchu - tańczą, chodzą na siłownię, uprawiają jogging, czy jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. Dzięki temu, że kontakty nie krępują ruchów, pozwalają osiągnąć większą efektywność ćwiczeń. Warto podkreślić, że w soczewkach można także bez problemu pływać oraz jeździć na nartach. Zapewniają one duży komfort i wygodę, nie wymagają przytrzymywania ani podtrzymywania podczas wykonywania jakichkolwiek czynności.

Nie można zapomnieć również o walorach wizualnych. Co prawda wiele osób uważa, że w okularach wygląda korzystniej - mogą wyostrzyć rysy twarzy, dodać powagi i pewności siebie. Są jednak także takie osoby, które wolą stawiać na naturalność lub nie zdradzać tego, że mają wadę wzroku. Soczewki kontaktowe zamiast okularów będą nosić z pewnością kobiety. Dostępne są również szkła w różnych kolorach, dzięki czemu oprócz korekcji wzroku, można sprawdzić, czy będziemy korzystnie wyglądać z innym kolorem oczu. Ponadto noszenie kontaktów pozwala na lepsze uwydatnienie makijażu, co często jest ważne dla niektórych pań.

Czy soczewki kontaktowe mają wady?

Ciężko jest znaleźć cechy, które można jednoznacznie nazwać wadą soczewek. Niektóre osoby na początku miewają problemy z ich nakładaniem oraz zdejmowaniem. Ciężko jest przyzwyczaić się do dotykania gałki ocznej, jest to jednak kwestia wprawy, którą można szybko nabyć. Dodatkowo przy noszeniu szkieł kontaktowych trzeba pamiętać o tym, by wymieniać je po upływie terminu ważności, zdejmować przed snem i regularnie zmieniać płyn w etui. Poza tymi kilkoma drobnymi minusami soczewki są bardzo dobrym wyborem i warto wymienić na nie stare okulary.

 

Źródło: artykuł sponsorowany