Dodano: 15 luty 2017r.

Odśnieżanie grozi atakiem serca

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali dane z jednego z montrealskich szpitali, co doprowadziło ich do zaskakujących wniosków. Z badania wynika, że odśnieżanie może grozić zawałem serca.

Odśnieżanie


Wnioski wyciągnięte przez naukowców są zastanawiające. Przecież aktywność fizyczna ma korzystne działanie dla serca. Ale analiza jasno pokazuje, że do zawałów serca najczęściej dochodzi, gdy występują silne opady śniegu. Zdecydowana większość przypadków dotyczy mężczyzn. Badacze skojarzyli to z potrzebą odśnieżenia podjazdów.

Odśnieżanie mocno obciąża nogi oraz ręce. Do tego praca wykonywana jest w trudnych warunkach atmosferycznych. Wdychamy wtedy duże ilości zimnego powietrza. Do tego wzrasta ciśnienie tętnicze krwi. Dla osób z chorobą wieńcową może skończyć się to w szpitalu.

Według analizy przeprowadzonej na podstawie danych szpitala uniwersyteckiego w Montrealu wynika, że podczas obfitych opadów śniegu częściej dochodzi do zawałów. Szpital w takich dniach notuje około 16 proc. więcej osób z atakiem serca.

60 proc. tych przypadków to mężczyźni. Zaobserwowano także, że więcej ataków serca następuje w dzień opadów śniegu, ale także w dzień następny. Statystyka pokazuje również, że w tych dniach o 34 proc. częściej zawały serca kończą się śmiercią.

- Mężczyźni są bardziej skłonni do wzięcia łopaty i odśnieżania niż kobiety. Szczególnie po dużych opadach śniegu. Odśnieżanie jest wymagającym dużego wysiłku zajęciem. Wzrasta przy nim częstotliwość akcji serca, zwłaszcza przy dużych obciążeniach – wyjaśniła doktor Nathalie Auger, autorka analizy.

Na potrzeby badania przeanalizowano 128 073 przyczyn hospitalizacji. Dane pochodziły z lat 1981-2014.

 

Źródło: medicalnewstoday.com. Fot. John Wolf/C.C.2.0/Flickr