Dodano: 14 grudzień 2016r.

Odkryto superodporną bakterię. Była odizolowana od świata od ponad 4 mln lat

W jaskini Lechuguilla w USA odkryto odizolowaną od świata zewnętrznego bakterię, która wykazuje zdumiewające zdolności. Jest odporna na 18 różnych antybiotyków.

Bakterie


Jaskinia Lechuguilla to jedna z największych i najgłębszych jaskiń poznanych przez człowieka. Znajduje się w stanie Nowy Meksyk w USA. Odkryta została w 1986 roku i do tego czasu była odizolowana od świata zewnętrznego. Dlatego też zdecydowano się na dalszą jej ochronę przed światem i zainstalowano w wejściu gazoszczelne śluzy. Nie podano też publicznie lokalizacji jaskini.

Stworzono w ten sposób idealne środowisko do badań nad znajdującymi się tam organizmami, które przetrwały w odosobnieniu przez ponad 4 miliony lat. Przez długotrwałą izolację wyewoluowały tam bakterie niespotykane nigdzie indziej. Choć mimo sporych środków ostrożności i zastosowanych zabezpieczeń znaleziono już tam zawleczone przez człowieka bakterie pałeczki okrężnicy.

I to właśnie w jej wnętrzu badacze z Uniwersytetu McMaster znaleźli bakterię Paenibacillus. Jej właściwości zdumiały badaczy. Okazało się, że jest ona odporna na większość stosowanych antybiotyków, w tym na te ostatniej szansy, stosowane w przypadku, gdy pozostałe zawiodą.

Dzięki odkryciu Paenibacillus naukowcy poznali pięć nowych sposobów walki bakterii z antybiotykami. Obserwując nowe taktyki zwalczania leków naukowcy mogą opracować nowe medykamenty, które będą odpowiedzią nowe zagrożenia.

O odkryciu poinformowana w piśmie "Nature Communications".

 

Źródło: Nature Communications, sci-news.com,