Dodano: 03 stycznia 2017r.

Nowy organ w ciele człowieka

Naukowcy sklasyfikowali nowy organ w ciele człowieka. To krezka – błona w otrzewnej, która utrzymuje wnętrzności na swoim miejscu. Znajdowała się w układzie trawiennym cały czas, jednak badacze mylili się co do jej budowy.

Układ anatomiczny człowieka


Krezka od dawna znana jest badaczom. Jednak do tej pory uważano, że składa się ona z kilku oddzielnych struktur. Najnowsze badania opublikowane w The Lancet Gastroenterology & Hepatology sugerują, że jest to oddzielny, jednolity organ.

Choć sporo wiemy o budowie nowego narządu, jego funkcja jest wciąż słabo poznana, a może to być kluczem do lepszego zrozumienia i leczenia chorób jamy brzusznej i przewodu pokarmowego.

Jedne z pierwszych opisów krezki pochodzi od Leonarda da Vinci. Przez wieki struktura ta była ignorowana przez lekarzy jako mało istotna. Dopiero w 2012 roku profesor  J Calvin Coffey z University of Limerick w Irlandii zauważył pod mikroskopem, że krezka ma zupełnie inną od zakładanej budowę. W ciągu kolejnych czterech lat Coffey wraz z zespołem zbierali dalsze dowody na potwierdzenie tej tezy i przemianowanie krezki w pełnoprawny organ. Dopięli swego. Jeden z najsłynniejszych podręczników do anatomii Gray’s Anatomy ma już aktualną definicję nowego organu.

Przemianowanie krezki na organ przyniesie ze sobą całkiem nowe spojrzenie na choroby jamy brzusznej. W przyszłości, dzięki temu mogą zostać opracowane nowe metody leczenia różnego rodzaju dolegliwości.

 

Źródło: The Lancet, University of Limerick