Dodano: 11 lutego 2019r.

Nowotwór sprzed 240 milionów lat. Znaleziono go u praprzodka żółwi

W skamieniałych szczątkach należących do pradawnego żółwia badacze znaleźli nowotwór kości. To niezwykle rzadkie odkrycie i jeden z najstarszych znanych nam przypadków nowotworów.

Pozbawiony skorupy żółw Pappochelys rosinae

 

Prehistoryczny żółw bez skorupy, który chodził po Ziemi w okresie triasu, cierpiał na nowotwór kości – orzekli naukowcy. Jest to prawdopodobnie najstarszy przypadek nowotworu kości, jaki kiedykolwiek znaleziono wśród gadów, ptaków i ssaków.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma „JAMA Oncology”.

Bruce Rothschild z Carnegie Museum of Natural History w Pittsburghu w Pensylwanii, jeden z autorów publikacji zaznaczył, że to rzadkie odkrycie, ale nie dlatego, że nowotwory wówczas nie istniały. Były równie powszechne wśród starożytnych zwierząt, jak wśród współczesnych, ale wykrywanie nowotworów w skamielinach jest wyzwaniem bez wykonywania zdjęć rentgenowskich.

 

- Ogólnie rzecz biorąc paleopatologie są rzadkością w skamieniałościach, a w szczególności nowotwory złośliwe, które są niesłychanie rzadkim odkryciem w zapisie kopalnym - powiedział Patrick Asbach, współautor publikacji z Charité Hospital w Berlinie.

Współpracujący z Rothschildem uczeni z Leibniz Institute for Research on Evolution and Biodiversity w Berlinie, korzystając z mikroskopii i tomografii komputerowej, przebadali lewą kość udową pozbawionego skorupy żółwia - Pappochelys rosinae. Kość została odkryta w południowo-zachodnich Niemczech w 2013 roku. Badacze uważają, że w miejscu znaleziska było niegdyś jezioro.

Pappochelys rosinae jest przodkiem współczesnych żółwi. Znajdywane wcześniej skamieliny sugerowały, że gad miał zaledwie 20 centymetrów i nie miał skorupy. Za to miał częściowo opancerzony brzuch. Bardziej przypominał jaszczurkę niż współczesnego żółwia. Żółwie ze skorupami pojawiły się dopiero około 205 milionów do 210 milionów lat temu, przynajmniej takie wnioski można wysnuć z zapisu kopalnego.

Obrazowanie komputerowe ujawniło zbitą masę na kości udowej. Sama narośl na kości już wcześniej wzbudziła ciekawość naukowców. Badacze zdiagnozowali to jako kostnomięsak (osteosarcoma) – typ nowotworów kości. Kostnomięsaka znaleziono także w skamielinach płaza również pochodzącego z triasu, ale nieco starszego od Pappochelys rosinae.

Niektóre zwierzęta mają większą skłonność do rozwinięcia nowotworów od innych. Jednak nie wiadomo, czy ten krewny żółwia doświadczał innych nowotworów, głównie dlatego, że tkanki miękkie nie zachowują się dobrze w zapisie kopalnym, co oznacza, że ​​paleontolodzy ograniczają się do twardych pozostałości, które są dobrze zachowane nawet miliony lat później.

- Nasze odkrycie dostarcza kolejnych dowodów na to, że nowotwory nie są współczesną chorobą dotykającą ludzi. Korzenie tej choroby sięgają setek milionów lat przed powstaniem człowieka - powiedziała główna autorka publikacji Yara Haridy.

 

Źródło: Live Science, fot. Rainer Schoch/ CC BY-SA 4.0