Dodano: 10 września 2019r.

Nowa generacja robotów marsjańskich z wizytą w Polsce. Towarzyszyć im będzie wiceszef NASA

W najbliższy weekend oczy znawców kosmosu, nauki i nowych technologii z całego świata zwrócone będą na stolicę województwa świętokrzyskiego. To właśnie w Kielcach, w dniach 13-15 września br. odbędą się międzynarodowe zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge. O zwycięstwo powalczy ponad 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów, a ich zmagania będą otwarte dla publiczności. Wydarzeniu towarzyszy konferencja branżowo-biznesowa, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, w tym m.in. Steve Jurczyk, wiceszef NASA.

Zawody łazików marsjańskich ERC

 

Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie właśnie kończy się budowa pola marsjańskiego. 

- Projektując MarsYard kierowaliśmy się dbałością o najmniejsze detale. Teren, na którym zawodnicy będą rywalizować, przypomina Czerwoną Planetę nie tylko kształtem i składem geologicznym, ale również kolorem. Wszystko to za sprawą wykorzystania ziemi bogatej w hematyt, czyli tlenek żelaza. To on właśnie odpowiada za rdzawą barwę gruntu zarówno na Ziemi, jak i na Marsie – tłumaczy Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i główny organizator European Rover Challenge.

 

Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla widzów. Oprócz obserwacji zmagań zespołów i skonstruowanych przez nie robotów, na odwiedzających czeka również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, w której uczestniczy niemal 40 wystawców. Najmłodsi pasjonaci nauki będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach budowy mini-rakiet i balonów stratosferycznych, zobaczyć pokazy hologramów czy spróbować swoich sił w kierowaniu dronem. Na stanowisku Austriackiego Forum Kosmicznego dzieci przymierzą też strój astronauty, a po wykonaniu kilku prostych zadań zręcznościowych otrzymają pamiątkowy dyplom.

Dla starszych fanów kosmosu organizatorzy przygotowali m.in. cykl prelekcji popularnonaukowych, pokazy VR i przegląd systemów wykorzystywanych do budowy rakiet oraz robotów marsjańskich. Nie zabraknie także prezentacji polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.

- O części z nich mieszkańcy Kielc już mieli okazję dowiedzieć się podczas codziennych podróży Marsobusem – pierwszym w Polsce edukacyjnym autobusem marsjańskim. Wypełniony ciekawostkami o Czerwonej Planecie, kursuje on od połowy sierpnia po mieście jako część taboru kieleckiego MPK. To tylko jedno z narzędzi, które wykorzystujemy w tej edycji do popularyzacji wiedzy o kosmosie – dodaje Łukasz Wilczyński.

Prawdziwą gratką dla miłośników nauki będą pokazy eksperymentów wykonywanych przez Wiktora Niedzickiego, twórcę popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów TVP „Laboratorium”. ERC odwiedzą także znani popularyzatorzy nauki, m.in.: dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy, prowadzący kanał „Nauka. To lubię!”, Karol Wójcicki, twórca fanpage „Z głową w gwiazdach” oraz Piotr Kosek z internetowego programu „Astrofaza”.

Przez pierwsze dwa dni (13-14 września) zawodom ERC towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja branżowo-biznesowa. Swój udział w niej potwierdzili m.in.: Steve Jurczyk z kierownictwa NASA, Gianfranco Visentin, kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także koordynator klastra robotyki PERASPERA oraz Mariella Graziano, dyrektor ds. systemów kosmicznych i robotyki w grupie GMV. Tematami przewodnimi dyskusji będzie współpraca firm z sektora kosmicznego z przedsiębiorcami działającymi w innych branżach gospodarki oraz komercjalizacja technologii kosmicznych na przykładzie realnych wdrożeń w przemyśle medycznym i teleinformatycznym.

Osobny panel poświęcony będzie tematyce, która zawodom ERC jest szczególnie bliska, czyli robotyce kosmicznej. Wśród prelegentów tej części będzie można usłyszeć reprezentantów m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) czy przedstawicieli wiodących firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego.

Program konferencji i link do rejestracji można znaleźć pod tym linkiem: http://roverchallenge.eu/pl/konferencja/. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymaga wcześniejszego zapisu przez stronę internetową.

 

Źródło: Materiały prasowe, fot. ERC 2018