Dodano: 29 czerwca 2021r.

Nie ignoruj tych symptomów - sprawdź kiedy warto skonsultować się z kardiologiem

Schorzenia dotykające układ krwionośny i serce występują dosyć często. Problemy związane z układem krwionośnym i sercem są kwalifikowane do chorób cywilizacyjnych. W wielu sytuacjach pojawiać się mogą niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u kardiologa. Podpowiadamy, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie symptomy mogą być groźne.

Nie ignoruj tych symptomów - sprawdź kiedy warto skonsultować się z kardiologiem

 

Niepokojące symptomy - kiedy wybrać się do kardiologa?

Do najważniejszych objawów, które wskazują na to, że warto wybrać się do kardiologa, należą następujące symptomy:

  • ból, dyskomfort w klatce piersiowej,
  • nadciśnienie tętnicze, mierzone na przykład w domu lub u innego specjalisty,
  • nierówne bicie serca lub kołatanie w klatce piersiowej,
  • omdlenia, zawroty głowy (mogą być także objawem innych chorób),
  • uczucie przewlekłego zmęczenia,
  • wysoki puls. 

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy pojawia się ból w klatce piersiowej lub nierówne bicie serca, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Każdy powinien także mierzyć co jakiś czas swoje ciśnienie i tętno, a osoby narażone na nadciśnienie tętnicze powinny robić to codziennie. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów po 40 roku życia, u których nadciśnienie jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń. Ważnym elementem profilaktyki jest także sprawdzanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi, w trakcie badań diagnostycznych. 

Znajdź kardiologa w Szczecinie lub w innym mieście i sprawdź, czy twoje dolegliwości nie powinny zostać leczone. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa?

W trakcie pierwszej wizyty u kardiologa, specjalista przeprowadza wywiad. Może pytać o ostatnio występujące objawy, obciążenia genetyczne, styl życia (dieta, palenie papierosów, aktywność fizyczna). Przed wizytą, warto przygotować swoje karty badań, wypisy ze szpitala, a także informacje na temat przyjmowanych leków. Można także wypytać najbliższe osoby o to, czy chorują na nadciśnienie lub czy w ich rodzinach wystąpiły takie problemy. 

Kardiolog mierzy także ciśnienie i tętno pacjenta, a następnie może przeprowadzić dalsze badania, w tym:

  • EKG – elektryczna aktywność serca, która pozwala na ocenę rytmu serca i wykrycie zaburzeń przewodzenia impulsów,
  • echo serca - ocena budowy serca i dużych naczyń krwionośnych,
  • badanie holterowskie - zwykle trwa dobę, a pacjent nosi na swojej piersi niewielkie urządzenie i na tej podstawie można ocenić nadciśnienie, tętno, arytmię i inne. 

Dodatkowo lekarz może zlecić badania diagnostyczne, które pomogą w ustaleniu poziomu cholesterolu, glukozy, innych. W trakcie pierwszej wizyty kardiolog może także zachęcić pacjenta do wdrożenia zdrowego stylu życia, a więc odpowiedniej diety, zwiększenia aktywności fizycznej oraz zaprzestania palenia papierosów i picia alkoholu. Dodatkowo wnioski z wizyty u kardiologa mogą dotyczyć między innymi rozpoczęcia leczenia farmakologicznego oraz skierowania do leczenia szpitalnego. To ostatnie rozwiązanie dotyczy najpoważniej chorych pacjentów, którzy będą potrzebowali szerszej diagnostyki lub zabiegu. 

Jakie choroby leczy kardiolog?

Kardiolog zajmuje się leczeniem następujących chorób:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • arytmia,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • choroba wieńcowa,
  • wady serca,
  • niewydolność serca. 

Warto zaznaczyć, że osoby z różnymi schorzeniami układu krwionośnego powinny odwiedzać kardiologa regularnie. Początkowo konieczne jest sprawdzenie efektów leczenia po 3-4 miesiącach. Właśnie wtedy kardiolog może ocenić, czy leki działają i czy rzeczywiście odnoszą pozytywny skutek. 

Warto pamiętać o tym, aby nie unikać wizyty u kardiologa, tylko w sytuacji pojawienia się niepokojących objawów, najlepiej udać się do tego specjalisty jak najszybciej. W ten sposób można wdrożyć działania profilaktyczne i zmniejszyć potencjalne ryzyko poważnych chorób, a nawet wydłużyć swoje życie. 

 

Źródło: artykuł partnera