Dodano: 02 marca 2021r.

Neandertalczycy mogli komunikować się podobnie jak współcześni ludzie

Naukowcy od dawna głowili się nad zagadką dotyczącą możliwości lingwistycznych neandertalczyków. Nowe badania nad umiejętnościami komunikacyjnymi naszych praprzodków pokazują, że mowa nie jest domeną współczesnych ludzi. Wirtualna rekonstrukcja budowy uszu neandertalczyka wskazuje, że nasi wymarli kuzyni mieli taką samą fizyczną zdolność słyszenia jak my, co z kolei sugeruje, że mogli również wydawać dźwięki dopasowane do narządu słuchu, chociaż nadal nie wiadomo, czy rzeczywiście mówili jakimś językiem.

Neandertalczycy mogli komunikować się podobnie jak współcześni ludzie

 

Neandertalczycy są uważani za najbliższego przodka współczesnych ludzi. Według najnowszych badań wytworzyli oni język, którym posługiwali się na co dzień. – To jedno z najważniejszych odkryć, w które byłem zaangażowany – mówi prof. Rolf Quam, antropolog z Uniwersytetu Binghamton. Odkrycie opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Ecology and Evolution”.

Czy neandertalczycy posługiwali się mową?

Wyniki analiz pokazują, że neandertalczycy posiadali zdolność do mówienia i rozumienia mowy podobnie jak współcześni ludzie. - To jedno z niewielu prowadzonych współcześnie badań, które opierają się na dowodach kopalnych, próbując zrozumieć ewolucję języka – przekonuje prof. Quam.

- Przez dziesięciolecia jedno z centralnych pytań w antropologii brzmiało: czy język mówiony był wykorzystywany przez jakikolwiek inny gatunek praczłowieka – zauważa współautor badań prof. Juan Luis Arsuaga z Universidad Complutense de Madrid. Najnowsze odkrycia wskazują, że neandertalczycy potrafili wyciągać wnioski z tego co słyszeli.

Słuch neandertalczyków podobny do naszego

Naukowcy postanowili porównać wysokiej rozdzielczości skany uszu u przodków neandertalczyków, samych neandertalczyków i homo sapiens. Dzięki wykorzystaniu tomografii komputerowej stworzono wirtualne modele 3D struktur odpowiedzialnych za słuch. Uzyskane w ten sposób dane wprowadzono do oprogramowania wykorzystywanego w bioinżynierii słuchu, w celu oszacowania zdolności słyszenia w częstotliwości do 5 kHz. Odpowiada to zakresowi dźwięków, który odbieramy współcześnie.

Dzięki badaniom naukowcy byli w stanie obliczyć zakres maksymalnej częstotliwości, którą słyszeli nasi praprzodkowie. Szersze pasmo pozwalało na zrozumienie większej liczby łatwo rozróżnialnych sygnałów akustycznych, co z kolei ułatwiało komunikację. Badania wykazały, że neandertalczycy słyszeli więcej, niż ich przodkowie. Słuch upodabniał ich do współczesnych ludzi.

- To klucz do zrozumienia problemu. Podobne zdolności słuchowe dowodzą, że neandertalczycy posiadali system komunikacji, który był równie złożony i wydajny jak mowa współczesnego człowieka – mówi główna autorka badań prof. Mercedes Conde-Valverde.

Neandertalczycy używali spółgłosek

- Nasze badania wskazują, że neandertalczycy w większym stopniu używali spółgłosek – mówi prof. Quam. – Poprzednio skupiano się na zdolności naszych przodków do wytwarzania samogłosek. Uważamy jednak, że użycie spółgłosek jest sposobem na zawarcie większej ilości informacji w sygnale głosowym – dodaje.

Nowe badania wykazały, że neandertalczycy mieli podobną do ludzi zdolność do wytwarzania dźwięków, a ich ucho było "dostrojone" do odbierania tych częstotliwości. Wcześniejsze gatunki człekokształtnych nie posiadały takich umiejętności.

Odkrycie to idzie w parze z wcześniejszymi badaniami archeologów. Wraz z ewolucją zdolności słuchu u przodków ludzi pojawiały się bardziej złożone wzorce zachowań, w tym zmiany w obróbce narzędzi kamiennych, udomowienie ognia i praktyki symboliczne.

Naukowcy mają zamiar nadal odkrywać tajemnice języka naszych praprzodków. - Wierzymy, po ponad stu latach badań nad tym zagadnieniem, że dostarczyliśmy rozstrzygającej odpowiedzi na pytanie o zdolność mowy neandertalczyków – przekonuje Ignacio Martinez z Universidad de Alcalá w Hiszpanii.

 

Źródło: Binghamton University, fot. Mercedes Conde-Valverde. Na zdjęciu wirtualna rekonstrukcja budowy ucha u współczesnego człowieka (po lewej) i neandertalczyka (po prawej).