Dodano: 24 lutego 2017r.

Naukowcy wskazują na korzyści z chodzenia po knajpach

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego wskazują, że umiarkowane spożycie alkoholu wśród przyjaciół w knajpie może wpływać na lepsze interakcje społeczne.

Knajpa pełna ludzi


Większość badań naukowych przestrzega przed piciem alkoholu. Choć niektóre wskazują na pewne korzyści zdrowotne, ale wyłącznie w przypadku umiarkowanego spożycia. Podobnie ma się to w przypadku badań brytyjskich naukowców.

Naukowcy przeanalizowali wcześniejsze badania dotyczące spożycia alkoholu w barach. Znalazły się wśród nich m.in. ankiety z pracownikami barów i ich klientami czy przeprowadzane w całej Wielkiej Brytanii sondaże dotyczące zachowań w pubach. Badaczy interesowały głównie częstotliwość wizyt klientów i ich zachowanie.

Wyniki pokazują jasno, że osoby, które regularnie odwiedzają knajpy czują się bardziej zaangażowani społecznie i bardziej zadowoleni z życia. To uczucie jest wyższe wśród osób, które regularnie odwiedzają lokalne puby. Trochę gorzej na tym polu wypadają bywalcy knajp w centrach dużych miast. Nie czują się oni aż tak bardzo zaangażowani społecznie.

Badania wskazały też, że osoby, które raczyły się alkoholem w lokalnych knajpach, były bardziej skłonne do podjęcia rozmowy, co wpływało na interakcje i zwiększenie zaangażowania wszystkich zebranych zgromadzonych. Natomiast ci, którzy uczęszczali do knajp w centach aglomeracji rzadziej podejmowali rozmowę.

- Badanie to wykazało, że osoby odwiedzające lokalne puby mają znacznie większe sieci społeczne i częściej angażują się w sprawy lokalnej społeczności. To wpływa na ich zadowolenie z życia – powiedział Robin Dunbar, profesor psychologii eksperymentalnej na oksfordzkiej uczelni.

- Nasze sieci społeczne są dla nas swoistym buforem przed chorobami psychicznymi, ale też fizycznymi. Knajpy tradycyjnie już odgrywają istotną rolę, jako miejsca spotkań towarzyskich. Spożywanie alkoholu wywołuje wydzielanie endorfin, co wpływa na poczucie zadowolenia, ale też zwiększa interakcje społeczne – wyjaśnił uczony.

Dobre samopoczucie i zadowolenie z życia jednostki wpływa na całą społeczność. Knajpy odgrywają istotną rolę w tym procesie. Oferują, poza alkoholem, środowisko społeczne gotowe do podjęcia interakcji. Dlatego puby są nam wszystkim potrzebne w zachowaniu dobrego samopoczucia oraz do zwiększenia zaangażowania społecznego, ale dla wielu bywalców knajp to żadne zaskoczenie.

 

Źródło: Uniwersiti of Oxford. Fot. Life-Of-Pix/Pixabay