Dodano: 20 stycznia 2021r.

Mężczyzna odzyskał wzrok po wszczepieniu sztucznej rogówki

Sztuczna rogówka opracowana przez izraelski start-up CorNeat Vision została z powodzeniem wszczepiona do oka mężczyzny, który stracił wzrok dziesięć lat temu. Po zabiegu 78-latek, któremu wszczepiono implant, był wstanie rozpoznać członków rodziny i odczytać krótki tekst.

Mężczyzna odzyskał wzrok po wszczepieniu sztucznej rogówki

 

Sztuczną rogówkę wszczepiła 11 stycznia prof. Irit Bahar, dyrektorka oddziału okulistycznego w Rabin Medical Center w Izraelu. Zabieg okazał się pełnym sukcesem i po usunięciu bandaży pacjent był w stanie czytać tekst i rozpoznać członków rodziny.

Sztuczna rogówka

Rogówka to przezroczysta warstwa, która pokrywa przednią część gałki ocznej. Bierze udział zarówno w ogniskowaniu światła, jak i ochronie wewnętrznego oka. Rogówka może się degenerować i mogą na niej powstawać blizny. Dzieje się tak z różnych powodów – w wyniku urazów lub chorób.

Przeszczepianie rogówki jest od dawna stosowanym zabiegiem. Po raz pierwszy wykonał go austriacki okulista Eduard Zirm w 1905 roku. Zabieg polega na wymianie uszkodzonej rogówki na rogówkę pobraną od dawcy, czyli od zmarłej osoby. Na Zachodzie i w krajach rozwiniętych przeszczep rogówki jest często zabiegiem ambulatoryjnym, a pacjent krótko po operacja wraca do domu. Przeszczep rogówki jest na tyle dobrze poznaną metodą, że tego typu zabiegi mają największy odsetek operacji zakończonych powodzeniem wśród zabiegów przeszczepiania tkanek.

Różnego rodzaju sztuczne rogówki istnieją od dawna, ale operacje ich wszczepiania są złożone i zwykle sięga się po nie w ostateczności, gdy nie pomogły przeszczepy od dawców i inne metody. Natomiast wszczepienie implantu opracowanego przez izraelskich naukowców, jak przyznali przedstawiciele CorNeat Vision, jest stosunkowo prostą procedurą i wymaga minimalnej liczby szwów i cięć. Zajmuje nieco ponad godzinę.

Implant CorNeat KPro

Nowej generacji implant o nazwie CorNeat KPro wpasowuje się w ścianę oka i zastępuje zdeformowane, pokryte bliznami lub zmętniałe rogówki. Urządzenie integruje się z tkanką oka za pomocą opatentowanej syntetycznej, nieulegającej degradacji osłony z nanowłókna.

W opracowaniu urządzenia wykorzystano technologię komórkową i nanotechnologię. Implant wykorzystuje materiał biomimetyczny, który stymuluje proliferację komórek, prowadząc do postępującej integracji tkanek. Co ważne, implant nie wymaga żadnych tkanek pobieranych od dawców. Przedstawiciel start-upu przekonują, że urządzenie nie wywołuje odpowiedzi układu odpornościowego.

Urządzenie, które wpłynie na życie milionów ludzi

78-letni Jamal Furani z Hajfy cierpiał na chorobę rogówki i utracił wzrok w obu oczach dekadę temu. Choroby rogówki stanowią jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Według szacunków cierpi na nie około 10 milionów ludzi na całym świecie.

Zabieg wszczepienia implantu u Jamala Furani zastosowano na razie na jednym oku. Poniższe wideo dokładnie pokazuje, jak wygląda zabieg.

- Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny i znaczący. Takie chwile są wypełnieniem naszego powołania jako lekarzy. Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w tym ekscytującym projekcie, który niewątpliwie wpłynie na życie milionów – przyznała Bahar.

- Po latach ciężkiej pracy widok kolegi, który z łatwością wszczepia CorNeat KPro i obserwowanie, jak inny człowiek odzyskuje wzrok, było elektryzujące i poruszające emocjonalnie, w pokoju było dużo łez. To niezwykle ważny kamień milowy dla CorNeat Vision – podkreślił dr Gilad Litvin, współzałożyciel CorNeat Vision.

Do badania klinicznego w Rabin Medical Center, w ramach którego wszczepiono 78-latkowi sztuczną rogówkę, zostało zakwalifikowanych 10 pacjentów. Podobne zabiegi mają wkrótce się odbyć także w Kanadzie, Holandii, Francji i USA. CorNeat Vision

 

Źródło: OphthalmologyTimes, fot. CorNeat Vision