Dodano: 31 lipca 2020r.

Melatonina. Co to takiego i za co odpowiada?

Wyregulowany rytm dobowy to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki temu możemy energicznie funkcjonować w dzień i w pełni wypoczywać nocą. Wszystko to zapewnia nam melatonina – hormon odpowiedzialny właśnie za regulowanie rytmu dobowego. Jak działa ten hormon, dlaczego jest tak istotny i czy możemy uzupełnić jego braki w organizmie? Sprawdzamy.

Melatonina. Co to takiego i za co odpowiada?

 

Melatonina – co to?

Bezsenność to coraz powszechniejsze zjawisko. Najczęściej jest efektem złych nawyków, trybu życia, który nie sprzyja wypoczynkowi, nadmiaru stresu. Zmaga się z nią bardzo wiele osób, które każdego dnia na myśl o nadejściu nocy nerwowo gryzą paznokcie. A to dlatego, że wiedzą, jak trudno będzie im zasnąć. Bezsenność jest niezwykle uciążliwa. Nie tylko uniemożliwia odżywczy sen i, co za tym idzie, wypoczynek, ale może prowadzić nawet do poważniejszych zaburzeń wynikających z przemęczenia. Im dłużej się z nią zmagamy, tym trudniej zapanować nad dolegliwością. Problem często bagatelizujemy. Wydaje nam się, że przejdzie samo, a my po prostu musimy przeczekać trudniejszy okres. Nic bardziej mylnego. Może się okazać, że przypadłość będziemy nam towarzyszyć przez lata. Dlatego bardzo ważne jest, by zawalczyć z nią już dziś.

Regulujemy rytm dobowy

Za regulowanie rytmu dobowego człowieka odpowiada hormon zwany melatoniną. To dzięki niemu organizm wie, kiedy powinien działać, a kiedy czas udać się na spoczynek. W zdrowym ciele stężenie melatoniny w dzień jest niskie, rośnie zaś nocą, umożliwiając nam odżywczy sen. Niestety zdarza się, że ze względu na tryb życia, podróż, nadmiar stresu czy pracę zmianową, cykl ten zostaje zaburzony. W takiej sytuacji pomóc może dostarczenie organizmowi pomocy z zewnątrz. Melatonina lek to produkt, w którym znajdziemy ów niezbędny nam hormon. Lek wywołuje bezpośrednio efekt nasenny, ale działa również chronobiologicznie, dzięki czemu pozwala wyregulować rytm dobowy naszego organizmu. Dostosowuje reakcje organizmu do zmian oświetlenia oraz długości trwania dnia i nocy, dzięki czemu organizm zaczyna działać tak, jak powinien.

Nie tylko sen

Regulowanie rytmu dnia nie jest jednak jedynym zadaniem melatoniny. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie jej zbawienne dla zdrowia efekty zauważymy również dostarczając jej sobie z zewnątrz. Sięgając po Melatoninę, korzystamy również z jej działania przeciwzapalnego, antyoksydacyjnego i stymulującego układ odpornościowy. Badania wskazują również na przeciwnowotworowe oraz ochronne wobec komórek ciała działanie tego hormonu.

Wybierając produkt dla siebie, pamiętajmy, by zawsze sięgać po wyroby zaufanych producentów. Tak, by zewnętrznie dostarczany hormon był w pełni bezpieczny, przebadany i działał zbawiennie na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

 

Źródło: Artykuł partnera