Podczas analizy setek próbek gleby, naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera odkryli nową rodzinę antybiotyków - Malacydyny. Związki te mogą pomóc w walce z bakteriami odpornymi na działania antybiotyków.
Nowo odkryta rodzina antybiotyków niesie nadzieje na opracowanie nowych leków, które mogą być skuteczną bronią przeciwko odpornym na leczenie superbakteriom. Odkryli je naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera analizując ponad 1000 próbek gleby z terenów całych Stanów Zjednoczonych.
Zespołem naukowców kierował doktor Sean Brady, a wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Microbiology”.
Wobec coraz częstszych sytuacji, w których istniejące antybiotyki nie radzą sobie z chorobami, znalezienie nowych leków jest pilną sprawą. Obecnie szacuje się, że co roku z powodu lekoopornych bakterii umiera 700 tysięcy osób. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, wkrótce możemy znaleźć się w „erze post-antybiotykowej”, w której najmniejsze skaleczenie może okazać się śmiertelne.
Odporne na większość antybiotyków tzw. superbakterie są coraz częściej przyczyną zgonów. Niektóre raporty mówią, że do 2050 roku umrze z tego powodu 50 milionów osób. Superbakterie wywołają więcej zgonów niż nowotwory. W walkę z lekoopornymi bakteriami włączyła się nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych. W 2016 roku 193 członków ONZ podpisało deklarację walki z superbakteriami, w której określono je „największym zagrożeniem współczesnej medycyny”.
Naukowcy w poszukiwaniu nowych związków, które mogłyby pomóc w walce z bakteriami odpornymi na działania antybiotyków, porzucili laboratoria i zaczęli szukać… w ziemi. Gleba roi się od różnorakich mikroorganizmów, które wytwarzają wiele potencjalnie terapeutycznych związków. W ten sposób amerykańscy badacze odkryli nową, niezwykle obiecującą grupę antybiotyków. Nazwali je malacydynami.
- Ekstrahowaliśmy DNA z pozyskanych próbek gleby, a następnie wprowadzaliśmy je do organizmów, które potrafimy dosyć łatwo hodować w laboratorium. Potem sprawdzaliśmy, czy będą one wytwarzać cząsteczki stanowiące podstawę nowych antybiotyków – wyjaśnił Brady.
Testy pokazały, że malacydyny anihilują szeregu chorób bakteryjnych, które stały się odporne na większość istniejących antybiotyków. Ba, okazały się być skuteczne nawet na metycylinooporne szczepy gronkowca złocistego (MRSA).
- Każde miejsce, po którym chodzisz, zawiera 10 000 bakterii, z których większości nigdy nie widzieliśmy. Pomyśleliśmy, że dotąd niezbadane środowisko może być rezerwuarem nowych, terapeutycznych związków – powiedział Brady.
Dzięki pracom amerykańskich uczonych człowiek zyskał dodatkową broń, w tym swoistym wyścigu zbrojeń. Obecnie zespół pracuje nad poprawą efektywności działania malacydynów, jednak wprowadzenie ich na rynek nie będzie ani szybkie, ani łatwe.
- Nie sposób powiedzieć, kiedy malacydyny mogą trafić do aptek. Szczególnie na tak wczesnym stadium, na jakim obecnie jesteśmy. To długa i żmudna droga - zaznaczył Brady.
Profesor Colin Garner z Antibiotic Research w Wielkiej Brytanii przyznał, że odkrycie nowej klasy antybiotyków to znaczący sukces, ale podkreślił też, że nie zaspokaja to najbardziej palących potrzeb. Malacydyny nie działają bowiem na bakterie Gram-ujemne.
- Naszym problemem są tak zwane bakterie Gram-ujemne, które są trudne w leczeniu i szybko wzrasta ich oporność. Wywołują one zapalenie płuc, zakażenia krwi i dróg moczowych oraz szereg innych groźnych chorób. Potrzebujemy pilnie nowych antybiotyków do leczenia chorób wywołanych tymi bakteriami – stwierdził Garner.
Źródło: BBC, Futurism, Na zdjęciu bakterie gronkowca złocistego powiększone 20 tysięcy razy przez elektronowy mikroskop skaningowy, fot. Janice Carr/ CDC