Dodano: 25 listopada 2022r.

Licówki, korony, mosty i protezy – kilka słów o protetyce stomatologicznej

Protetyka kojarzy się głównie z uzupełnianiem ubytków zębowych u osób starszych, które utraciły naturalne zęby. Takie myślenie jest już dawno nieaktualne, bowiem nowe możliwości i szybki rozwój dziedziny sprawił, że z protetyki stomatologicznej coraz częściej korzystają także osoby młodsze. Czym jest protetyka stomatologiczna? Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie są rodzaje uzupełnień protetycznych?

Licówki, korony, mosty i protezy – kilka słów o protetyce stomatologicznej

 

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka dentystyczna jest działem stomatologii zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu, bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych oraz odbudowa utraconych tkanek uzębienia. Ta dziedzina stomatologii wykorzystuje wiedzę z zakresu chirurgii szczękowej, laryngologii, onkologii, radiologii, a także dermatologii. Leczenie protetyczne zostaje wdrożone, kiedy jest już za późno na zastosowanie zwykłego leczenia stomatologicznego. Warto zaznaczyć, że nowoczesna protetyka to już nie tylko protezy, ale także zapobieganie potrzebie ich zastosowania.

Co należy do zadań protetyka?

Protetyk stomatologiczny to lekarz, który ukończył studia stomatologiczne na uniwersytecie medycznym, a następnie uzyskał odpowiednie kwalifikacje z zakresu protetyki. To daje mu możliwość, a przede wszystkim uprawnienia do profesjonalnego diagnozowania i leczenia chorób narządu żucia oraz wykonywania uzupełnień protetycznych. W kompetencjach protetyka stomatologicznego leży także profilaktyka i rehabilitacja protetyczna.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Wyróżnia się kilka rodzajów uzupełnień protetycznych. Podstawowy podział dotyczy uzupełnień stałych (korony oraz mosty), a także uzupełnień ruchomych (protezy). Uzupełnienia stałe są montowane trwale na zębach i nie można ich samodzielnie wyjmować. Natomiast uzupełnienie ruchome może być swobodnie wyjmowane z jamy ustnej.

Licówki ceramiczne

Licówkami nazywa się cienkie, ceramiczne płytki, które protetyk przykleja na przednią powierzchnię zęba. Pacjenci decydują się na licówki z wielu przyczyn, głównie estetycznych. Do wykonania licówki ceramicznej zwykle wystarczą dwie wizyty. Licówki ceramiczne mają bardzo długi okres trwałości, przy czym ryzyko ich odpadnięcia jest minimalne, natomiast barwa nie zmienia się wraz z upływem czasu. Zastosowanie licówek nie jest wskazane przy nawykowym zgrzytaniu zębami i niektórych wadach zgryzu. Alternatywą dla licówek ceramicznych jest są licówki kompozytowe. Ich niższa cena sprawia jednak, że są mniej wytrzymałe i podatne na przebarwienia. Dobrze sprawdzą się w przypadku małych wad w uzębieniu, ponieważ zachowują więcej naturalnej struktury zęba.

Korony protetyczne

W przypadku bardzo poważnego uszkodzenia zęba należy wykonać koronę protetyczną. Jest to uzupełnienie cementowane na stałe, nie wyjmowane z ust. Korony protetyczne odtwarzają próchniczo uszkodzony ząb, poprawiają kształt, wielkość oraz kolor zęba. Na czas wykonania korony docelowej zakłada się koronę tymczasową, która wykonana jest z akrylu lub kompozytu. Natomiast korony docelowe wykonane są z metalu, porcelany napalanej na metal lub ceramiki. Metal odpowiada za trwałość i wytrzymałość, porcelana natomiast odznacza się wysoką estetyką. Są to najbardziej popularne uzupełnienia protetyczne.

Mosty

Mosty stomatologiczne uzupełniają braki 1-3 zębowe. Most zawieszony jest na zębach filarowych pacjenta i odtwarza brakujące zęby pod względem zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym. Najbardziej popularne mosty to porcelana na tlenku cyrkonu lub na metalu. Wskazaniem są braki zębowe, przy obowiązkowej obecności odpowiednio ulokowanych zębów filarowych. Mosty są wykonywane w czasie trwania dwóch wizyt.

Protezy

Protezy zębowe mają na celu zastąpienie brakujących zębów. Korzystają z nich zazwyczaj pacjenci powyżej 50. roku życia. Są wyjmowane i z powrotem umieszczane w jamie ustnej. Współcześnie wykonywane protezy są bardzo solidne i wyglądem bardzo przypominają naturalne uzębienie. Dodatkowo na ich korzyść wpływa komfort i wygoda w noszeniu. Protezy stomatologiczne odtwarzają brakujące zęby i funkcje jamy ustnej, takie jak żucie i mowę.

 

Źródło: artykuł partnera