Dodano: 10 stycznia 2018r.

Leki zawierające ibuprofen mogą negatywnie wpływać na płodność u mężczyzn

Popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdym kiosku, w których składzie znajduje się ibuprofen, mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie rozrodcze mężczyzn. Taki wniosek płynie z badań francuskich i duńskich naukowców.

Pigułki

 

Już badania przeprowadzone kilka lata temu dowiodły, że zażywanie przez kobiety w ciąży leków przeciwbólowych, które zawierają paracetamolum lub ibuprofenum, negatywnie wpływa na jądra znajdujących się w ich łonach chłopców. Dotychczas nie było jednak informacji na temat ich wpływu na dorosłych mężczyzn.

Aby się tego dowiedzieć francuscy i duńscy naukowcy przeprowadzili badania na 31 mężczyznach w wieku od 18 do 35 lat. Połowa z nich codziennie otrzymywała dawkę 600 miligramów substancji, co odpowiada trzem tabletkom leku. Druga część badanych otrzymywała w tym samym czasie placebo.

Po dwóch tygodniach u mężczyzn przyjmujących ibuprofen stwierdzono wzrost stężenia lutropiny – hormonu, który reguluje produkcję testosteronu – co wskazuje, że lek upośledzał funkcję jąder. Naukowcy zauważyli u badanych defekt układu rozrodczego zwany hipogonadyzmem. Stan ten powstaje, gdy organizm musi zwiększyć poziom testosteronu, ponieważ spadła jego normalna produkcja w jądrach.

Chociaż efekt ten obserwowany w doświadczeniu nie był trwały, to naukowcy ostrzegają przed długotrwałym stosowaniem przez mężczyzn ibuprofenu, który mógłby potencjalnie przyczynić się do wystąpienia poważniejszych chorób powodujących niską produkcję testosteronu - co może w efekcie zaszkodzić ich płodności.

- Istnieje niebezpieczeństwo, że u mężczyzn z niedoczynnością gonad może w końcu wystąpić hipogonadyzm pierwotny, który może w efekcie prowadzić do niskiego poziomu testosteronu, zmniejszenia libido, depresji, redukcji masy mięśniowej oraz niepłodności – czytamy w pracy opublikowanej na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences".

Naukowcy jednocześnie wskazują, że najbardziej niepokojące efekty są mało prawdopodobne dla większości mężczyzn. Trzeba też zaznaczyć, że dwutygodniowa kuracja lekami przeciwbólowymi bez recepty nie jest zalecana. O mężczyznach, którzy zażywają tego typu specyfiki okazjonalnie, badanie nic nie mówi. Ponadto, biorąc pod uwagę wyniki uzyskane z tak małej próbki, zdecydowanie potrzeba dalszych badań.

 

Źródło: The Guardian, Science Alert, fot. jarmoluk/pixabay