Dodano: 12 maj 2017r.

Leki przeciwbólowe mogą zwiększyć ryzyko zawału serca

Zażywanie leków przeciwbólowych przez tydzień może znacząco zwiększyć ryzyko zawału serca. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez British Heart Foundation.

Tabletki trzymane w dłoni

 

Badacze już wcześniej zauważyli powiązanie między niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi z potencjalnie śmiertelnymi atakami serca. Ale nie mieli pewności co do tego, jak długo pacjent może przyjmować tego typu leki, zanim wystawi się na dodatkowe ryzyko.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLP) to szeroka grupa środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Do tego typu preparatów zaliczyć można m.in. ibuprofen, diklofenak czy naproksen.

Nowe badania, największe w swoim rodzaju, wykazały, że NLP mogą zwiększyć ryzyko zawału serca o 50 proc. już po tygodniu ich stosowania. Co ciekawe, stosowanie takich leków przez dłuższy od miesiąca okres wcale nie zwiększało jeszcze bardziej ryzyka ataku serca. Jednak jak zauważyli uczeni, zależy to od bardzo wielu czynników i ogólnego stanu zdrowia a nie wyłącznie od długości okresu ich przyjmowania. Ryzyko wzrasta, gdy pacjent jest otyły i do tego jest palaczem.

Naukowcy stojący za badaniami opublikowanymi w British Medical Journal wzywają lekarzy, by rozważyli ryzyko związane z przepisywaniem tego typu leków. Wzywają także pacjentów, by ograniczyli stosowanie tego typu środków. Zwłaszcza pacjentów z chorobami serca.

Badaniami objęto ponad 446 tys. osób z Finlandii, Kanady oraz Wielkiej Brytanii. Ze względu na obserwacyjny charakter badań, naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego zażywanie tego typu środków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca. Niektóre teorie mówią o tym, że może to mieć związek z blokowaniem hormonu o nazwie prostacyklina, który pełni funkcję ochronną dla naczyń krwionośnych.

Badaniami objęto jedynie te osoby, którym takie środki zostały przepisane przez lekarzy. W analizie nie są uwzględnione osoby, które brały te leki bez konsultacji ze specjalistą.

- To duże badanie niepokojąco podkreśla, jak szybko stajemy się narażeni na wystąpienie zawału serca już po tygodniu stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Niezależnie od tego, czy przepisywane są nam leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, przez lekarza, czy kupujemy je w sklepie spożywczym, musimy być świadomi ryzyka – powiedział doktor Mike Knapton związany z British Heart Foundation.Źródło: The Telegraph, fot. jarmoluk/pixabay