Dodano: 13 marca 2020r.

Koronawirus może przetrwać w powietrzu kilka godzin, na niektórych powierzchniach nawet trzy dni

Nowa analiza grupy naukowców z kilku amerykańskich instytucji wykazała, że ​​koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać w powietrzu do trzech godzin, a na niektórych powierzchniach – stali nierdzewnej i plastiku - nawet do trzech dni.

dezynfekcja wagonów metra

 

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z National Institutes of Health, Princeton University i University of California w Los Angeles. Zgodnie z nimi, SARS-CoV-2 może pozostawać żywotny w powietrzu nawet trzy godziny, a na stali nierdzewnej czy plastiku od dwóch do trzech dni. Oznacza to, że koronawirus może teoretycznie pozostawać chociażby na klamce czy poręczy przez długi czas. Analizy pokazują, że mycie rąk i unikanie kontaktu z zarażonymi osobami są najskuteczniejszym sposobem, by chronić się przed wirusem.

Badania zostały opublikowane w medRxiv - bazie pre-printów, co oznacza, że nie zostały jeszcze poddane ocenie naukowej.

Żywotność SARS-CoV-2 w powietrzu i na różnych powierzchniach

Naukowcy wykazali, że wirus może pozostawać żywotny w aerozolach przez wiele godzin. Podczas badań wypuścili próbki SARS-CoV-2 w powietrzu imitując to, co może się zdarzyć, jeśli zarażona osoba kichnie, kaszlnie lub sprawi, że wirus uniesie się w powietrze w jakiś inny sposób. Badania odbyły się w zamkniętej komorze w temperaturze 21-23 stopni Celsjusza i wilgotności 65 proc. Próbki aerozolu pobrano kilka chwil po ich wypuszczeniu, następnie po 30, 60, 120 i 180 minutach. Okazało się, że nawet po trzech godzinach koronawirus utrzymywał się w powietrzu.

Badania żywotności SARS-CoV-2 na powierzchniach przeprowadzono w podobnej warunkach, co w przypadku analizy żywotności wirusa w aerozolach. Wyniki pokazały, że wywołujący COVID-19 wirus może przetrwać na miedzi do czterech godzin i nawet dobę na kartonie. Najdłużej pozostawał na powierzchniach plastikowych i stali nierdzewnej – od dwóch do trzech dni.

Autorzy analizy podkreślili, że nie badali możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez aerozole czy kontakt z powierzchniami, na których jest obecny SARS-CoV-2.

Porównanie z innymi koronawirusami

W innym badaniu opublikowanym w lutym w czasopiśmie „Journal of Hospital Infection” przeanalizowano kilkadziesiąt wcześniej opublikowanych prac na temat ludzkich koronawirusów (innych niż SARS-CoV-2), aby uzyskać lepszy obraz tego, jak długo mogą przetrwać poza ciałem. Naukowcy w publikacji doszli do wniosku, że jeśli SARS-CoV-2 przypomina inne ludzkie koronawirusy, takie jak jego kuzyni powodujący SARS i MERS, może pozostawać na powierzchniach - takich jak metal, szkło lub plastik - nawet przez dziewięć dni (wirusy grypy pozostają na powierzchni przez około 48 godzin).

Autorzy publikacji z lutego wskazali też, że niektóre z koronawirusów nie pozostają aktywne tak długo w temperaturach wyższych niż 30 stopni Celsjusza. Stwierdzili również, że koronawirusy mogą być skutecznie usuwane przez domowe środki dezynfekujące, choćby te zawierające 62–71 proc. etanolu. Dodali, że oczekują podobnych efektów przypadku SARS-CoV-2. Ale chociaż nowy koronawirus jest szczepem podobnym do SARS, nie jest jasne, czy będzie zachowywał się tak samo.

 

Źródło: Live Science, fot. Zoheir Seidanloo/ Wikimedia Commons/ CC BY 4.0