Dodano: 03 grudzień 2020r.

Koncentrator tlenu - jak wybrać?

Tlenoterapia od lat znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń, którym towarzyszy niewydolność oddechowa. Wbrew pozorom nie są to tylko choroby płuc, ale także serca, a nawet zaburzenia psychiczne. Od miesięcy terapia tlenowa jest na ustach wszystkich, a koncentratory tlenu stanowią jeden z niezbędnych sprzętów w szpitalach. Wiele osób decyduje się również na zakup takiego urządzenia do domu.

Koncentrator tlenu - jak wybrać?

 

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, za pośrednictwem którego podaje się pacjentom powietrze o zwiększonej zawartości tlenu. Atutem jest fakt, że tlen jest koncentrowany na bieżąco, a zatem nigdy się nie kończy i podaż powietrza może trwać tak długo, jak potrzebuje tego chory. Są to urządzenia, które zrewolucjonizowały terapię wielu schorzeń o charakterze przewlekłym. Szczególnie od kiedy nie jest to tylko sprzęt medyczny do tlenoterapii prowadzonej w placówkach medycznych. Możliwość używania takiego aparatu tlenowego w domu, a nawet podczas podróży (przenośny koncentrator tlenu), zdecydowanie poprawia jakość życia wielu pacjentów. W obecnej sytuacji, kiedy coraz więcej osób jest narażonych na kontakt z groźnym wirusem SARS Cov-2, dostęp do urządzenia jest wyjątkowo istotny.

Koncentrator tlenu - zasada działania

Jak działa koncentrator tlenu? Pobiera powietrze z otoczenia i absorbuje zawarty w nim azot i inne pierwiastki śladowe. Dzięki temu pacjent otrzymuje tzw. tlen medyczny, czyli taki, w którym stężenie tego pierwiastka przekracza 90 proc. Powietrze dostarczane podczas tlenoterapii jest filtrowane, oczyszczane, w przypadku niektórych modeli aparatów tlenowych do oddychania jest też odpowiednio nawilżane. Są to urządzenia proste w obsłudze, różnych gabarytów, o wiele bezpieczniejsze od tradycyjnych butli gazowych, eliminują ryzyko wybuchu. Nie ma tu konieczności wymiany zbiornika, jak w butlach, ze względu na bieżącą produkcję tlenu medycznego. Większość koncentratorów może pracować w trybie ciągłym nawet przez całą dobę, a wydajność takich aparatów tlenowych wynosi z reguły od 0,5 do 10 litrów oczyszczonego gazu na minutę.

Zobacz koncentratory tlenu na medipment.pl: https://www.medipment.pl/produkty/koncentratory-tlenu-2502

Wskazania do tlenoterapii

Koncentratory tlenu to dla szpitali sprzęt niezbędny, nie tylko teraz – w okresie pandemii. Są nieodzowne w tlenoterapii (również w warunkach domowych) w chorobach układu oddechowego, kardiologicznych i onkologicznych, m.in. w przypadku:

 • POChP,
 • mukowiscydozy,
 • astmy,
 • zwłóknienia płuc,
 • raka płuc,
 • niewydolności krążenia,
 • dusznicy,
 • bólów sercowych,
 • zwłóknienia mięśnia sercowego.

Tlen medyczny podaje się także pacjentom w trakcie rehabilitacji po zabiegach, a nawet osobom cierpiącym na bezsenność, przewlekłe bóle głowy i zaburzenia psychiczne, w tym na depresję.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Na wybór koncentratora tlenu wpływ ma przede wszystkim specyfika schorzenia i zastosowania urządzenia. Inny sprzęt medyczny sprawdzi się na domowy użytek, inny w szpitalu. Podstawowa klasyfikacja obejmuje koncentratory stacjonarne i przenośne. Stacjonarny aparat tlenowy to koncentrator, który stosuje się w placówkach medycznych (np. w szpitalach) albo w domu, jest większy i cięższy od mobilnego urządzenia. Przenośny koncentrator tlenu może być stosowany zarówno w placówkach opieki zdrowotnej, jak i przez pacjentów w domu. Zaletą jest możliwość korzystania z niego poza domem. Z uwagi na rozmiar i ciężar wyróżnia się;

 • koncentratory przenośne - do 4 kg, pulsowy przepływ tlenu,
 • koncentratory przewoźne - do 8 kg, pulsowy i ciągły przepływ tlenu.

Różnice między stacjonarnymi i przenośnymi koncentratorami tlenu

Już na pierwszy rzut oka widać, że stacjonarny aparat tlenowy jest większy, cięższy. Zajmuje więcej miejsca, ale w zamian za to będzie bardziej wydajny. Dlatego będzie to na pewno bardzo dobry koncentrator tlenu dla szpitala czy innej placówki ochrony zdrowia. Z kolei przenośne urządzenia są o wiele lżejsze, mniejsze, łatwo je transportować. Istotnym czynnikiem jest wydajność aparatu tlenowego. Jak łatwo się domyślić stacjonarny aparat produkujący tlen medyczny ma o wiele lepsze parametry techniczne. Nie ma tu ograniczeń związanych z ciężarem czy wymiarami. Na uwagę zasługuje jakość podawanego powietrza – w najlepszych urządzeniach stacjonarnych czystość tlenu osiąga nawet 96 proc.

Jakie urządzenie do produkcji tlenu wybrać?

Najważniejszym kryterium jest zastosowanie urządzenia. Inne będą wymagania wobec urządzenia dla osoby prywatnej inne w przypadku sprzętu niezbędnego do ratowania życia i zdrowia pacjentów na SOR-ach czy oddziałach szpitalnych. Zmieniają się preferencje dotyczące zarówno gabarytów jak i wydajności koncentratora tlenu. Jeśli sprzęt ma być trwały, bardzo wydajny, do intensywnej eksploatacji, na pewno najlepszym wyborem będzie wysokiej klasy stacjonarny aparat tlenowy.

A kiedy wybrać przenośny koncentrator tlenu? Te urządzenia sprawdzają się na pewno dla pacjentów, którzy korzystają w tlenoterapii w domu, w podróży, ale także w karetkach czy na SOR-ze. Wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma mobilność i poręczność sprzętu medycznego.

Jak wybrać koncentrator tlenu i inny sprzęt medyczny?

Na pewno warto korzystać z internetu. Portal medipment.pl to nie tylko źródło wiedzy na temat szeroko rozumianej aparatury medycznej. To także miejsce, w którym zarówno pracownicy branży medycznej, opieki zdrowotnej, jak i pacjenci oraz klienci prywatni, znajdą konkretne propozycje i możliwość kontaktu z dystrybutorami, dostawcami, producentami sprzętu medycznego.

Omawiane koncentratory tlenu można wyszukiwać zarówno przez kategorię produktową, jak i przeglądając ofertę konkretnych dostawców. Na tym nie koniec - serwis zapewnia także bazę firm zajmujących się serwisowaniem, instalacją oraz innymi usługami związanymi ze sprzętem i akcesoriami medycznymi. W kategorii jaką są koncentratory tlenu mamy tu bardzo szeroki i zróżnicowany wybór. Jest też możliwość zasięgnięcia szczegółowych informacji o urządzeniach lub kontaktu bezpośrednio z dystrybutorami aparatów.

 

Źródło: artykuł sponsorowany