Dodano: 13 maja 2020r.

Ketonal bez recepty – opinia na temat nowego leku

Firma Sandoz wprowadziła na rynek Ketonal bez recepty. Jest to lek przeznaczony do łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Poza działaniem przeciwbólowym wykazuje on właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

tabletki ketonal

 

Dlaczego Ketonal można kupić bez recepty?

Możliwość kupienia w aptece stacjonarnej lub internetowej leku Ketonal bez recepty jest efektem starań firmy farmaceutycznej Sandoz. Swoje działania argumentowała tym, że środek jest od lat dostępny bez zlecenia lekarza w wielu innych krajach: w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, we Włoszech i Francji. Dodatkowo za zmianą przynależności do kategorii farmaceutycznej przemawiał fakt, że leki o mechanizmie działania podobnym do Ketonalu można było już wcześniej kupić bez recepty.

Decyzję tę podjął Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod koniec 2017 roku. Była ona poparta kompleksową analizą oraz opiniami na temat Ketonalu zaczerpniętymi od ekspertów i naczelnych instytucji (m.in. Ministerstwa Zdrowia).

Czy Ketonal bez recepty jest bezpieczny?

Przy ścisłym stosowaniu się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do opakowania ryzyko pojawienia się działań niepożądanych nie jest wyższe, niż w przypadku innych powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych.

Ketonal bez recepty został wprowadzony na rynek w zmienionej formule. Ma on mniejszą dawkę, nie można stosować go dłużej niż 5 dni, a do tego ograniczona została maksymalna dopuszczalna liczba kapsułek, które można przyjąć w ciągu doby. Za tym, że jest on bezpieczny, przemawia także jego krótki okres półtrwania, który wynosi zaledwie 2 godziny. Dzięki temu tkanki i narządy wewnętrzne nie są narażone na długotrwały kontakt z substancją czynną leku.

Trzeba jednak pamiętać, że Ketonal bez recepty, jak każdy inny lek, może mieć skutki uboczne. Objawy niepożądane pojawiają się, gdy nieprzestrzegane są zalecenia opisane w ulotce lub wydane przez lekarza. Gdy pojawią się wysypka, niestrawność, ból brzucha, wymioty, biegunka, zaparcia lub inne niepokojące dolegliwości, należy odstawić farmaceutyk i zgłosić się na konsultację lekarską.

Jakie są opinie na temat Ketonalu bez recepty?

Opinie społeczeństwa na temat Ketonalu bez recepty są bardzo dobre. Według wyników sondażu przeprowadzonego w 2019 roku przez KANTAR Polskę:

  • 74 proc. osób uważa, że Ketonal działa silniej niż inne leki;
  • 57 proc. badanych uważa go za nowoczesny lek;
  • 64 proc. respondentów wybiera go, gdy nie działają inne leki;
  • 53 proc. osób uznaje Ketonal za lek, któremu można zaufać;
  • 34 proc. badanych wybiera go jako pierwszy w walce z bólem.

Ponadto ponad połowa respondentów uważa, że Ketonal bez recepty jest środkiem skutecznym na każdy ból.

Jak należy dawkować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty przeznaczony jest do doraźnego leczenia łagodnego i umiarkowanego bólu różnego pochodzenia. Można stosować go maksymalnie przez 5 dni. Jednorazowo należy przyjąć 1 kapsułkę, czyli 50 mg leku. Dawkę można powtórzyć po 8 godzinach, jeżeli dolegliwości nie ustąpiły. Ketonal należy popić dużą ilością wody lub mleka. Zalecane jest przyjmowanie go wyłącznie podczas spożywania posiłku. Ma to na celu ochronę błony śluzowej układu pokarmowego.

Czy można przyjmować Ketonal z innymi lekami?

Osoby, które przyjmują jakiekolwiek leki, powinny zachować ostrożność i zapoznać się z treścią ulotki lub zaczerpnąć porady lekarza przed zastosowaniem Ketonalu bez recepty. Mowa przede wszystkim o takich farmaceutykach, jak: lit, metotreksat, kortykosteroidy, inhibitory ACE, leki moczopędne i przeciwzakrzepowe. Nie można również łączyć ze sobą kilku środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a właśnie do niej należy Ketonal.

Kto może przyjmować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty może przyjmować osoba powyżej 15 roku życia, u której wystąpiły dolegliwości bólowe o łagodnym lub umiarkowanym stopniu nasilenia. Do przeciwwskazań należą: nadwrażliwość na ketoprofen lub inny składnik leku (ich wykaz znajduje się w ulotce), przyjmowanie niektórych leków, spożywanie alkoholu, ciąża (zwłaszcza III trymestr) oraz okres karmienia piersią. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

 

Źródło: Artykuł partnera