Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham donoszą, że picie kawy może stymulować brunatną tkankę tłuszczową, która uaktywnia zwiększone spalanie kalorii. Autorzy badań twierdzą, że to może być kluczem do walki z otyłością i cukrzycą.
Brunatna tkanka tłuszczowa, znana również jako brązowy tłuszcz, jest jednym z dwóch rodzajów tłuszczu występującego u ludzi i innych ssaków. Początkowo uważano, że występuje wyłącznie u niemowląt i hibernujących ssaków (gruczoły snu zimowego), ale w ostatnich latach odkryto, że dorośli także mają brązowy tłuszcz. Jego główną funkcją jest wytwarzanie ciepła poprzez spalanie kalorii w przeciwieństwie do białego tłuszczu (zwanego także żółtym), który jest wynikiem przechowywania nadmiaru kalorii.
Pionierskie badania, opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”, są jednymi z pierwszych przeprowadzonych u ludzi w celu znalezienia składników, które mogą mieć bezpośredni wpływ na funkcje brązowego tłuszczu, ważnej części ludzkiego organizmu, która odgrywa kluczową rolę w tym, jak szybko możemy spalać kalorie.
- Brązowy tłuszcz działa w inny sposób niż inne tłuszcze w organizmie i wytwarza ciepło poprzez spalanie cukru i tłuszczu, często w odpowiedzi na zimno. Zwiększenie jego aktywności poprawia kontrolę poziomu cukru we krwi, a także poprawia poziom lipidów we krwi. Dodatkowo spalone kalorie pomagając przy odchudzaniu, jednak do tej pory nikt nie znalazł akceptowalnego sposobu stymulowania jego aktywności u ludzi – powiedział profesor Michael Symonds z School of Medicine na Uniwersytecie w Nottingham.
- To pierwsze badanie na ludziach, które pokazuje, że filiżanka kawy może mieć bezpośredni wpływ na funkcje brunatnej tkanki tłuszczowej. Potencjalne konsekwencje naszych badań są dość duże, ponieważ otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym dla społeczeństwa, jak również rosnąca epidemia cukrzycy, a brązowy tłuszcz może być potencjalnie częścią rozwiązania problemu – dodał Symonds.
Zespół rozpoczął prace od serii badań nad komórkami macierzystymi, aby sprawdzić, czy kofeina pobudza brązowy tłuszcz. Po znalezieniu odpowiedniej dawki przeszli do badań na ludziach w celu potwierdzenia wyników uzyskanych na komórkach macierzystych. W swoich badaniach naukowcy zastosowali technikę obrazowania termicznego, którą wcześniej sami opracowali. Miało to na celu śledzenie rezerw tłuszczu brunatnego w organizmie. Nieinwazyjna technika pomogła zespołowi zlokalizować brązowy tłuszcz i ocenić jego zdolność do wytwarzania ciepła.
- Z naszej poprzedniej pracy wiedzieliśmy, że brązowy tłuszcz znajduje się głównie w rejonie szyi, więc sprawdzaliśmy, czy w tym rejonie, u osób po wypiciu kawy, brązowy tłuszcz stał się gorętszy – wyjaśnił Symonds. - Wyniki były pozytywne. Musimy teraz upewnić się, że kofeina jako jeden ze składników kawy działa jako bodziec czy to może inny składnik pomaga w aktywacji brązowego tłuszczu. Obecnie przyglądamy się suplementom kofeiny, aby sprawdzić, czy efekt jest podobny – dodał uczony.
Po potwierdzeniu, który komponent czarnego naparu jest za to odpowiedzialny, może on zostać wykorzystany jako część systemu kontroli masy ciała lub jako część programu regulacji glukozy, aby pomóc w zapobieganiu cukrzycy.
Źródło: University of Nottingham, fot. Pixabay