Dodano: 14 września 2020r.

Jesteś uzależniony? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Każdemu z nas zależy na zachowaniu równowagi psychofizycznej. Nie da się jednak ukryć, że stresujący tryb życia, a także nieodpowiednia dieta i brak odpoczynku sprzyjają powstawaniu różnego rodzaju uzależnień. I choć można być uzależnionym od wielu różnych substancji czy przedmiotów, każde uzależnienie powoduje dyskomfort zarówno osoby, której dotyka bezpośrednio jak i jej rodziny oraz znajomych. Warto więc skutecznie walczyć z tym problemem.

Jesteś uzależniony? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

 

Jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień?

Uzależnienie to problem, który ma tendencję do narastania, jeżeli go bagatelizujemy i nie zajmujemy się nim na poważnie. Wśród najczęstszych uzależnień na szczególną uwagę zasługuje uzależnienie od alkoholu. Problem alkoholowy dotyka wielu osób, w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Nie ma znaczenia czy jesteśmy uzależnieni od wina, wódki czy piwa, choć wielu osobom wydaje się, że od niektórych rodzajów alkoholu nie można się uzależnić. Mnóstwo osób uzależnia się również od substancji psychoaktywnych. Wśród najczęściej nadużywanych środków na szczególną uwagę zasługują leki uspokajające, w tym te z grupy benzodiazepin.

Nie brakuje również osób uzależnionych od narkotyków. Bardzo niebezpieczne w skutkach jest uzależnienie od heroiny oraz amfetaminy. Narkotyki te są silnie uzależniające, a także wyniszczają nasz organizm. Uzależnienie od marihuany, która przez wiele osób jest uznawana za tak zwany miękki narkotyk, również jest niebezpieczne. Substancja ta powoduje silne uzależnienie psychiczne.

Skorzystaj z profesjonalnej pomocy

Osoba uzależniona powinna dla swojego dobra oraz dla dobra osób, z którymi żyje na co dzień, zdecydować się na profesjonalne leczenie. Przede wszystkim warto byłoby udać się do odpowiedniego specjalisty. Dobrze byłoby więc odwiedzić gabinet psychiatry specjalizującego się w terapii uzależnień. Niektóre uzależnienia z powodzeniem można leczyć w warunkach ambulatoryjnych, choć wymaga do dużej odpowiedzialności zarówno od lekarza prowadzającego jak i od samego pacjenta.

Oprócz lekarza psychiatry, osoba uzależniona powinna mieć także swojego psychoterapeutę. Również dobrze byłoby poszukiwać osoby, która specjalizuje się w terapii szeroko pojętych problemów z uzależnieniami. W niektórych przypadkach, gdy uzależnienie jest bardzo silne lub gdy leczenie ambulatoryjne nie przynosi skutków, warto byłoby zdecydować się na terapię odwykową w ośrodku zamkniętym. Wiele osób obawia się takiego rozwiązania, ale jak się okazuje - całkiem niesłusznie. Istnieje wiele profesjonalnych ośrodków, w których terapie odwykowe prowadzone są pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów.

Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Terapia uzależnień jest bardzo wymagająca, zarówno dla pacjenta jak i dla jego rodziny. Szanse są o wiele większe, gdy terapia prowadzona jest pod kierunkiem lekarza, do którego pacjent ma zaufanie. Warto więc poczytać opinie o poszczególnych ośrodkach i pracujących w nich specjalistach. Im większa liczba pozytywnych opinii, tym większe szanse na to, że leczenie będzie prowadzone przez profesjonalistów.

Warto zwrócić uwagę na ośrodki leczenia uzależnień takie jak uzaleznienia-terapia.pl, gdzie profesjonalna pomoc dostępna jest przez całą dobę. Dodatkowo wyposażone są w wiele atrakcji i aktywności, które pomagają osobom uzależnionym w tych trudnych chwilach.

Terapia uzależnień to długotrwały i trudny proces, dlatego nie należy przechodzić go samemu. Zdecydowanie lepiej będzie nawiązać współpracę z profesjonalistami i pozwolić sobie pomóc dotarciu do celu, który chcemy osiągnąć.

 

Źródło: artykuł partnera