Dodano: 12 stycznia 2017r.

Japońscy naukowcy przywrócili wzrok myszom

Wyniki prac japońskich badaczy przywracają nadzieję niewidomym ludziom. Naukowcy z RIKEN Center for Developmental Biology przeszczepili powstałą z komórek macierzystych tkankę myszom cierpiącym na zaawansowane zwyrodnienie siatkówki. Przeszczep połączył się z komórkami biorcy i wykazał reakcję na światło.

Łączenie się komórek przeszczepu i siatkówki biorcy


Japończycy użyli techniki polegającej na zastosowaniu tzw. indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). Pozwala ona naukowcom na przeprogramowanie komórek do podstawowego stadium podobnego do embrionalnego. W efekcie komórki te mogą tworzyć przeróżne tkanki organizmu. W ten sposób uzyskano strukturę podobną do zewnętrznej warstwy jądrzastej siatkówki, po czym dokonano przeszczepu myszom.

Badacze nie byli pewni, czy wyhodowana tkanka warstwy jądrzastej siatkówki połączy się z komórkami biorcy i czy będzie reagować na światło. Okazało się, że zastosowana metoda działa. Tkanka doskonale odnalazła się po przeszczepie, połączyła się z komórkami myszy i utworzyła fotoreceptory.

Naukowcy wykazali także, że powstałe nowe komórki w siatkówce nie tylko reagują na światło, ale również przekazują tą informację do mózgu. – Transplantacja tkanki siatkówki pokazała, że powstały synapsy łączące przeszczepioną tkankę z komórkami biorcy. Zebraliśmy dane, które udowadniają, że sygnał z siatkówki trafia do mózgu. Nikomu wcześniej się to nie udało – powiedziała kierująca badaniami doktor Michiko Mandai.

Prawie u połowy gryzoni, na których testowana była terapia zaobserwowano odzyskanie ograniczonej zdolności widzenia. Technika opracowana przez Japończyków jest jeszcze w fazie rozwoju i daleko jej do stosowania u ludzi. U myszy obserwowano zmiany po około miesiącu po przeszczepie. Ludzka siatkówka dojrzewa znacznie wolniej, dlatego okres przyszłego leczenie będzie dłuższy.


Łączenie się komórek przeszczepu i siatkówki biorcy. Na zielono komórki biorcy, na czerwono komórki z przeszczepionej tkanki. Fot. Mandai et al./Stem Cell Reports 2017 /materiały prasowe

Łączenie się komórek przeszczepu i siatkówki biorcy. Na zielono komórki biorcy, na czerwono komórki z przeszczepionej tkanki. Fot. Mandai et al./Stem Cell Reports 2017 /materiały prasowe


Wyniki pracy badaczy z RIKEN Center for Developmental Biology to bardzo dobra wiadomość dla ludzi cierpiących na zwyrodnienie siatkówki. To jedna z najczęstszych przyczyn pogorszenia lub utraty wzroku. Dochodzi do tego przez uszkodzenie fotoreceptorów w warstwie jądrzastej siatkówki. Metoda zastosowana przez Japończyków daje takim ludziom szansę na odzyskanie zdolności widzenia.

Naukowcy nie mają zamiaru spocząć na laurach. – Trzeba nam jeszcze dodatkowych badań, ale liczymy, że podobne wyniki uda nam się uzyskać u ludzi – oznajmiła Masayo Takahashi, współautorka badań.

Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym piśmie "Stem Cell Reports".

 

Źródło: Stem Cell Reports