Dodano: 29 lipiec 2019r.

Jak zarządza się promieniowaniem przy badaniach? Zobacz, czym jest Dose Excellence

Badania obrazowe to codzienność w diagnostyce. Dzięki nim można uzyskać wgląd w wewnętrzne struktury ciała. Niemniej jednak wiążą się one z ekspozycją pacjenta na promieniowanie. O ile pojedyncze badanie jest nieszkodliwe, o tyle, jeśli pacjent poddaje się diagnostyce obrazowej częściej, może mieć obawy co do dawek promieniowania, na jakie jest eksponowany. Czy słusznie?

Tomografia komputerowa

 

Zawsze, jeśli tylko jest to możliwe, ogranicza się eksponowanie pacjenta na promieniowanie. Z tego powodu wykorzystujące promieniowanie badania obrazowe są przeprowadzane tylko wtedy, gdy naprawdę istnieją do tego wskazania. Jeśli możliwe jest przeprowadzenie diagnostyki w alternatywny sposób, prawdopodobnie zostanie on wybrany przez lekarza. Co jednak, jeżeli diagnostyka obrazowa jest nieunikniona?

Czy można zarządzać promieniowaniem?

Przede wszystkim w obrazowych badaniach diagnostycznych dba się o to, by nie poddawać pacjenta niepotrzebnemu promieniowaniu. Oznacza to ograniczenie się w badaniu jedynie do wskazanego obszaru ciała pacjenta. W miarę możliwości dąży się też do unikania wielokrotnego skanowania, jeśli tylko nie jest to konieczne. Czy można jeszcze w jakiś sposób zarządzać promieniowaniem w badaniach, by jak najbardziej zadbać o pacjenta? Tutaj rozwiązanie przynosi Dose Excellence - rozsądne zarządzanie dawką promieniowania w celu dbałości o zdrowie i komfort pacjentów.

Co to jest Dose Excellence?

Dose Excellence to sposób zarządzania promieniowaniem w badaniach obrazowych, mający na celu przede wszystkim zdrowie i komfort pacjenta. Najprościej rzecz ujmując są to zasady, do których stosuje się personel medyczny w placówkach Affidea: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/dose-excellence/. Dzięki Dose Excellence pacjenci nie muszą obawiać się nadmiernego promieniowania – w czasie badania wykorzystuje się minimalną dawkę promieniowania pozwalającą na uzyskanie optymalnej jakości obrazu. Z jednej strony diagnostyka może przebiegać prawidłowo, z drugiej strony pacjent może czuć się bezpiecznie.

Dose Excellence to nie tylko optymalizacja dawki promieniowania w pierwszym badaniu obrazowym, ale także w każdym kolejnym. Historia przyjętych dawek promieniowania jest gromadzona i monitorowana na bieżąco. Nie ma mowy o tym, by osoba przeprowadzająca kolejne badanie obrazowe nie wiedziała, jaka jest dawka promieniowania skumulowana w poprzednich badaniach. Zarządzanie wielkością dawek promieniowania odbywa się w specjalistycznym programie komputerowym – DoseWatch – który umożliwia także monitorowanie i ocenę.

 

Źródło: Artykuł partnera