Dodano: 12 maja 2022r.

Jak wyleczyć wadę wzroku?

Wada wzroku (inaczej wada refrakcji) to zaburzenie widzenia. Do jej najczęstszych postaci zalicza się krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Schorzenia te koryguje się najczęściej za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Korekcja optyczna jednak nie leczy wady. Astygmatyzm może się pogłębiać, dlatego warto rozważyć zabieg laserowej korekcji wzroku.

Jak wyleczyć wadę wzroku?

 

Wady wzroku – rodzaje

Do wad refrakcji zalicza się:

  • krótkowzroczność – utrudnione widzenie odległych przedmiotów;
  • dalekowzroczność – trudności w postrzeganiu obiektów znajdujących się blisko;
  • astygmatyzm – niewyraźne, rozmazane widzenie przedmiotów;
  • prezbiopię (starczowzroczność) – pogorszenie jakości wzroku spowodowane starzeniem się organizmu, występuje zwykle powyżej 40. roku życia.

Laserowa korekcja wzroku – czym jest?

Laserowa korekcja wzroku to bezpieczna metoda usuwania wady refrakcji przy użyciu lasera (ekscymerowego lub femtosekundowego). Trwa około kilkunastu minut i jest całkowicie bezpieczna. Przed zabiegiem pacjent przechodzi serię badań kwalifikujących, które mają za zadanie wykluczyć przeciwwskazania do wykonania operacji. Lekarz aplikuje do oczu środek znieczulający w postaci kropli, dzięki czemu cała procedura jest bezbolesna.

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania

Laserowa korekcja wzroku jest przeciwwskazana u pacjentów poniżej 20. roku życia. Nie należy przeprowadzać zabiegu również u palaczy, osób nadużywających alkoholu czy zażywających substancje psychoaktywne. Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się także u pacjentów chorujących na cukrzycę, schorzenia hematologiczne, neurologiczne, autoimmunologiczne oraz u alergików. U kobiet nie operuje się wzroku w trakcie miesiączki, ciąży i w czasie laktacji.

Laserowa korekcja wzroku – okres rekonwalescencji

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku trwa około 14 dni. W tym czasie należy sumiennie stosować się do zaleceń lekarskich. Po operacji powinno się zrezygnować z picia alkoholu (zwykle przez 1-2 doby), niewskazane jest także uprawianie sportu, opalanie się czy korzystanie z sauny. Należy maksymalnie ograniczyć czas spędzony przed ekranami. Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się także latania samolotem – ewentualne dalekie podróże najlepiej skonsultować z lekarzem. Warto również zadbać o swój komfort psychiczny i postarać się zredukować stres. Okres rekonwalescencji jest dobrą okazją, aby trochę „zwolnić” i spędzić więcej czasu z bliskimi.

Jedyną skuteczną metodą leczenia wady refrakcji jest laserowa korekcja wzroku. W odróżnieniu od noszenia okularów czy szkieł kontaktowych leczy, a nie tylko koryguje wadę wzroku. Jest bezpieczna, bezbolesna i trwa mniej niż pół godziny.

 

Źródło: artykuł partnera