Dodano: 14 kwietnia 2020r.

Jak przebiega badanie Holterem EKG?

Holter EKG to badanie rejestrujące czynność serca przez całą dobę. Zleca je kardiolog, by postawić odpowiednią diagnozę i wprowadzić właściwe leczenie w przypadku nieprawidłowości. Jeśli bowiem lekarz zdiagnozuje zaburzenia pracy serca, konieczne jest wdrożenie procesu leczenia.

holter ekg

 

Wskazania do przeprowadzenia badania

Zaburzenia rytmu serca w postaci kołatania, szybkiego i wolnego bicia lub nierównego tempa to główne wskazania do przeprowadzenia badania. Przy chorobie niedokrwiennej, kardiolog również może zlecić badanie, by ocenić pracę narządu. Holter ponadto wykonuje się po wszczepieniu rozrusznika, a także w przypadku niezdiagnozowanych omdleń i zasłabnięć.

Jak przygotować się do badania?

Holter nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jedynie zadbać, aby skóra w miejscach, na których będą przymocowane elektrody była czysta i sucha. Nie wolno więc stosować na ciało żadnych balsamów i olejków. U mężczyzn wskazane jest ogolenie klaki piersiowej, gdyż owłosienie może utrudnić przymocowanie elektrod. Ponadto warto ubrać się w luźne ubrania, by nie krępować sobie ruchów. Doskonałym rozwiązaniem jest rozpinana koszula.

Holter EKG do domu

Możliwe jest zamówienie Holtera EKG do domu, dzięki usłudze Holter HELP. Jest to kompleksowa usługa, dzięki której można zamówić sprzęt holterowski pod wybrany adres. W ramach usługi Holter HELP można wykonać badanie krótkoterminowe (1 - 7 dni) lub też długoterminowe (10 - 30 dni). Nad badaniami czuwa zespół kardiologów i całodobowa infolinia dla pacjentów.

Przebieg badania

Przed przystąpieniem do badania, lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem. Niezwykle ważnym jest, by odpowiadać zgodnie z prawdą i nie ukrywać żadnych informacji, gdyż może mieć to wpływ na końcową analizę wyników.

Do paska w talii przytwierdza się niewielkie pudełko. To aparat, który odpowiada za rejestrowanie pracy serca. Z urządzenia odchodzi 5 elektrod, które są przyklejane do lewej piersi badanego. Skupiają się ona głównie wokół serca. Wcześniej dodatkowo skóra zostaje odtłuszczona. Aby badanie było wiarygodne i miarodajne należy wykonywać wszystkie czynności jak zwykle. Dlatego aparat w żaden sposób nie powinien nas ograniczać. Podczas pomiarów należy prowadzić dziennik, w którym notuje się czas posiłków, spacerów, niepokojące objawy, jak np. duszności.

Impulsy elektryczne, które wytwarza serce zapisywane są na taśmie magnetofonowej lub w sposób elektroniczny. Po powrocie do lekarza, czyli po upływie 24 godzin, kardiolog odczytuje zapis i przeprowadza wnikliwą analizę. Posiłkuje się z reguły specjalnym programem. Na podstawie wprowadzonych danych, lekarz wdraża odpowiednie leczenie.

Zalety badania

Niewątpliwą zaletą badania jest możliwość monitorowania pracy serca podczas snu. To cenne źródło wiedzy dla lekarza. Istnieje bowiem grupa ludzi, u których problem z prawidłową pracą serca pojawia się właśnie podczas snu. Badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Holter EKG pozwala wykryć zaburzenia, których nie pokaże elektrokardiogram ani echo serca. To zdecydowanie najbardziej miarodajny wskaźnik pracy serca.

Często pacjenci obawiają się, że urządzenie zaburzy prawidłową pracę mięśnia sercowego. Należy więc dodać, że nie ma takiego ryzyka, a badanie jest w stu procentach bezpieczne. Jedyne przeciwwskazanie podczas badania to kąpiel i prysznic. Zamoczone elektrody uniemożliwiłyby prawidłowy pomiar i wynik nie byłby miarodajny.

 

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online