Dodano: 06 maja 2022r.

Jak praca stojąca oddziałuje na kondycję naszych nóg?

Wiele osób pracuje w pozycji stojącej przez osiem godzin dziennie, a czasami nawet dłużej. Niezależnie od tego, jaki wykonują zawód, narzekają na bóle nóg, a także kręgosłupa i karku. Stanie przez wiele godzin w ciągu dnia jest bardzo obciążające dla organizmu i ma niekorzystny wpływ na układ kostno-mięśniowy oraz układ krążenia. W związku z tym po wielu latach takiej pracy zaczynają pojawiać się problemy ortopedyczne oraz choroby naczyniowe. Sprawdź, czy takie dolegliwości grożą też Tobie?

Jak praca stojąca oddziałuje na kondycję naszych nóg?

 

Wpływ pracy stojącej na kondycję nóg

Praca stojąca jest przyczyną zastoju krwi w żyłach nóg, a to oznacza, że trudno jest jej odpłynąć w kierunku serca. Wynika to z tego, że nie ma ona żadnego wsparcia mięśni stóp i łydek, które byłby odpowiedzialne za jej transport do góry. W wyniku tego dochodzi do bólów mięśni stóp i łydek, a także pojawia się również uczucie ciężkich nóg oraz żylaki¹.

Poza tym na stopach opiera się cały ciężar ciała. Im ciężar ciała jest większy, tym bardziej stopy zaczynają ulegać spłaszczeniu podczas pracy wykonywanej w pozycji stojącej. Wraz z upływem czasu dochodzi do zmiany ich budowy i mogą zacząć pojawiać się bolesne odciski, a także haluksy² oraz mogą pojawić się bóle śródstopia.

Stale napięte mięśnie nóg są zazwyczaj zmęczone. Jeśli co jakiś czas nie będą one rozluźniane, to może pojawić się ból, a także skurcze w łydkach. Jest to związane z tym, że naprężone mięśnie są niedokrwione. Występują w nich braki tlenu oraz składników odżywczych, wśród których wymienia się magnez albo potas, a które mają bardzo ważne znaczenie dla prawidłowej pracy mięśni.

Następnym problemem mogą być zmiany zwyrodnieniowe w stawie skokowym. Najważniejszym objawem jest tutaj ból, gdyż na stopę podczas obciążenia działają znacznie większe siły niż na pozostałe stawy. Do tego dochodzi ograniczenie ruchomości, a także niestabilność i blokowanie stawu.

Mogą pojawić się również odciski, które są zgrubieniami naskórka, wrastającymi w głąb skóry. Główną przyczyną ich powstawania jest zbyt ciasne albo zbyt luźne obuwie. Natomiast wśród czynników ryzyka znajduje się m.in. wykonywanie pracy stojącej. Ponadto nieodpowiednie obuwie i praca stojąca przyczyniają się także do powstawania modzeli, a jest to wielowarstwowe nagromadzenie mas rogowych naskórka.

Sposoby na dobrą kondycję nóg

Praca stojąca ma negatywny wpływ na kondycję nóg. Warto więc pamiętać, że zmęczone kończyny potrzebują regularnego odpoczynku, dlatego trzeba robić krótkie przerwy w trakcie pracy. Gdy na przykład jest taka możliwość, to można naprzemiennie wykonywać pracę stojącą i siedzącą. Warto też ruszać nogami i przenosić ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Można także wykonywać proste ćwiczenia, np. wspinać się na palce, stać na piętach, unosić kolana na wysokość bioder albo można także zastosować produkty uciskowe (np. rajstopy uciskowe). Wieczorem warto położyć się na plecach, unieść lekko nogi, podkładając pod nie poduszki, co usprawni przepływ krwi.

Aby wspomóc kondycję nóg, można także zastosować produkty, w których składzie znajduje się heparyna sodowa. Takim produktem jest dobrze znany na polskim rynku żel Lioton 1000. Zawarta w nim heparyna wpływa na poprawę mikrokrążenia, łagodzi stan zapalny, zmniejsza obrzęki i do tego przyspiesza wchłanianie krwiaków podskórnych. Pomaga ona złagodzić objawy, które pojawiają się przy niewydolności żył powierzchownych, wśród których wymienia się obrzęki oraz uczucie ciężkości nóg.

Referencje:

Łastowiecka-Moras E., Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych wśród osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej i stojącej [w:] Materiały informacyjne opracowane na podstawie wyników III etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy".

Rujna K., Chochowska M., Mikołajczak A., Kompleksowe leczenie zachowawcze hallux valgus w oparciu o własne doświadczenia klinieczne [w:] Rehabilitacja w praktyce, 6/2019.

¹ E. Łastowiecka-Moras, Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych wśród osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej i stojącej [w:] Materiały informacyjne opracowane na podstawie wyników III etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy", s. 5-9.

² K. Rujna, M. Chochowska, A. Mikołajczak, Kompleksowe leczenie zachowawcze hallux valgus w oparciu o własne doświadczenia klinieczne [w:] Rehabilitacja w praktyce, 6/2019, s. 42-48.

 

Źródło: artykuł partnera