Dodano: 26 lutego 2020r.

Jak pozbyć się zgagi?

Zgaga to problem dotyczący wielu osób. Niektóre źródła sugerują, że 26 proc. Europejczyków doświadcza niekiedy uczucia zgagi, nie zawsze jednak w równym stopniu. Przyczyny pojawienia się zgagi również nie są jednorodne. Za objaw odpowiadać mogą zarówno procesy czynne np. zaburzenia ruchomości przełyku, jak i zmiany anatomiczne takie jak krótki odcinek przełyku pod przeponą. Leczenie zgagi zwykle opiera się na zmianie trybu życia i nawyków oraz przyjmowaniu leków.

Ból serca

 

Klasyfikacja zgagi

Klasyfikacja zgagi jest istotna pod względem dostosowania leczenia. W przypadku łagodnej lub średnio nasilonej zgagi zwykle wystarczy leczenie domowe. W przypadku ciężkich zgag niezbędna jest jednak pomoc lekarska. Klasyfikacja oparta jest na częstotliwości i dotkliwości objawów.

  • Zgaga łagodna – zgaga określana jest jako łagodna, kiedy incydenty zdarzają się rzadko (mniej niż 3 na tydzień), ból jest mało intensywny i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
  • Zgaga średnio nasilona i ciężka – w przypadku, kiedy problem zgagi nasila się częściej niż w przypadku zmiany łagodnej, okres, w którym następują ataki, trwa dłużej niż 3 miesiące, a ból jest mocno doskwierający, zgaga określana jest jako ciężka lub średnio nasilona.

Leczenie każdej zgagi najlepiej ustalić z lekarzem. Leczenie na własną rękę jest skuteczne w przypadku łagodnie nasilonej zgagi. W celu pokonania zgagi sugerowane jest zastosowanie się do zaleceń prozdrowotnych, ograniczających problem.

Leczenie zgagi

W przypadku pytania co na zgagę, oprócz stosowania środków farmakologicznych, należy przyswoić sobie pewne nawyki i wzorce zachowania. Najistotniejszymi z nich są:

  • Ograniczenie masy ciała. W przypadku otyłości, mierzonej np. na podstawie indeksu BMI, zalecane jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Otyłość jest najbardziej istotnym statystycznie wykładnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo pojawienia się problemu ze zgagą.
  • Uniesienie wezgłowia łóżka. Uniesienie głowy podczas snu o dodatkowe 10-20 centymetrów pozwala na ograniczenie incydentów nasilenia zgagi podczas snu. Osiągnięte to może być również przy pomocy dodatkowej poduszki.
  • Usunięcie składników diety nasilających problem zgagi. Indywidualnie dobrana dieta pozwala na ograniczenie problemu ze zgagą.
  • Unikanie leżenia bezpośrednio po posiłku.
  • Unikanie spożywania posiłku bezpośrednio przed snem.
  • Ograniczenie spożywania alkoholu oraz używek wziewnych np. wyrobów tytoniowych.

Zachowywanie wymienionych zaleceń jest ważne w kontekście zarówno zgagi łagodnej, jak i cięższych przypadków. Pozwala również na zmniejszenie ryzyka pojawiania się zgagi w stanach, kiedy człowiek jest na nią szczególnie narażony np. w trakcie trwania ciąży.

Leki stosowane w przypadku zgagi działają poprzez hamowanie powstawania kwasu żołądkowego lub poprzez zobojętnianie kwasu. Dobór leków często jest decyzją indywidualną lub ustalaną wspólnie z lekarzem.

Zgaga jest dotkliwym, nieprzyjemnym objawem. Leczenie jest jednak konieczne nie tylko z tego powodu. Zaniechanie leczenia zgagi może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Najgroźniejszym powikłaniem zgagi jest powstanie przełyku Barretta. Jest to patologia polegająca na przebudowie struktury komórkowej przełyku. Ponadto jest stanem przedrakowym, który może przekształcić się w raka przełyku.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany