Dodano: 11 maja 2022r.

Jak hormony wpływają na zdrowie prostaty?

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym, jest jednym z narządów, wchodzących w skład męskiego układu moczowo-płciowego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Jej rola związana jest z produkowaniem płynu, będącego niezbędnym składnikiem męskiego nasienia (spermy). Funkcjonowanie prostaty zależy od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych są męskie hormony płciowe – testosteron i dihydrotestosteron. Wpływają one na szereg funkcji tego narządu i mogą przyczyniać się do powstawania różnych chorób. Jedną z najczęstszych, na której powstawanie mają istotny wpływ, jest łagodny przerost gruczołu krokowego. W tym artykule opisano wpływ hormonów na funkcjonowanie prostaty.

Jak hormony wpływają na zdrowie prostaty?

 

Testosteron

Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym. Produkowany w jądrach, spełnia szereg kluczowych roli w prawidłowym funkcjonowanie męskiego organizmu:

  • pobudza powstawanie plemników,
  • odpowiada za rozwój typowo męskiej sylwetki ciała i owłosienia,
  • pobudza proces dojrzewania i rozwijania się narządów rozrodczych,
  • zwiększa masę mięśniową i kostną oraz siłę,
  • ma także znaczący wpływ na prostatę - nasila jej wzrost w czasie stawania się dojrzałym mężczyzną i indukuje rozpoczęcie wydzielania składników nasienia. Pobudza produkcję 5α-reduktazy, która jest enzymem niezbędnym do wytwarzania innego hormonu płciowego – dihydrotestosteronu.

Dihydrotestosteron

Jest to drugi główny męski hormon płciowy. Powstaje z przekształceń testosteronu pod wpływem 5α-reduktazy. Uważany jest za aktywną formę tego hormonu (testosteron krąży głównie we krwi, natomiast dihydrotestosteron znajduje się w docelowych tkankach). Wykazuje się znacznie większą aktywnością hormonalną niż testosteron. Odpowiada za powstawanie typowo męskiego owłosienia. Jego nadmiar natomiast sprzyja łysieniu. Jest też głównym hormonem zaangażowanym w funkcjonowanie prostaty. Gruczoł krokowy ma większe powinowactwo do dihydrotestosteronu niż testosteronu. To głównie on pobudza podziały komórkowe i zwiększanie się prostaty w czasie dojrzewania. Jego nadmiar jest odpowiedzialny za powstawanie łagodnego przerostu prostaty. Jest to najczęstsza choroba prostaty i jedno z częstszych schorzeń u starszych mężczyzn. Wiąże się z uciskiem na cewkę moczową, a przez to z problemami z oddawaniem moczu. Leczy się przy użyciu naturalnych preparatów z zawartością palmy sabałowej i leków syntetycznych, rzadziej chirurgicznie¹.

Estrogeny

Mimo tego, że estrogeny są głównie żeńskimi hormonami płciowymi, to występują także u mężczyzn. Odpowiadają za zapewnienie ruchliwości plemników. Zmniejszają ryzyko osteoporozy i chorób sercowo-naczyniowych. Wywierają także działania na prostatę. Mogą zarówno pobudzać jak i hamować podziały komórkowe, w zależności który receptor pobudzają. Wywołują także stan zapalny i zwiększają ryzyko chorób prostaty, m.in. łagodnego przerostu².

 

Rekomendacje:

Wilczynski C, Agrawal L. Testosterone Effects on the Prostate Gland: Review of Pathophysiology and considerations in Prostate Cancer. J Fam Med Dis Prev 2015.

Gangkak G, Bhattar R, Mittal A et al. Immunohistochemical analysis of estrogen receptors in prostate and clinical correlation in men with benign prostatic hyperplasia. Investig Clin Urol. 2017; 58(2).

¹ C. Wilczynski, L. Agrawal, Testosterone Effects on the Prostate Gland: Review of Pathophysiology and considerations in Prostate Cancer. J Fam Med Dis Prev 2015, s. 1:004.

² G. Gangkak, R. Bhattar, A. Mittal, Immunohistochemical analysis of estrogen receptors in prostate and clinical correlation in men with benign prostatic hyperplasia. Investig Clin Urol. 2017; 58(2), s. 117-126.

 

Źródło: artykuł partnera