Dodano: 30 września 2020r.

Jak działają i jak stosować defibrylatory AED?

W miejscach o dużym skupisku ludzkości coraz częściej można spotkać defibrylatory AED. Na wzór Stanów Zjednoczonych także w Polsce urządzenia typu AED rozmieszcza się wszędzie tam, gdzie może dojść do zatrzymania krążenia. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza pomoc przy użyciu nowoczesnych defibrylatorów AED.

Jak działają i jak stosować defibrylatory AED?

 

Jak wygląda defibrylacja?

Pierwszym etapem jest oczywiście włączenie defibrylatora. Warto wyraźnie zaznaczyć, że do tego momentu powinna być przeprowadzana resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Kolejnym etapem jest podłączenie kabla zasilającego oraz naklejenie specjalnych elektrod na klatkę piersiową poszkodowanej osoby. W przypadku małych dzieci niezbędne jest oczywiście użycie defibrylatorów pediatrycznych. Jedną elektrodę należy umieścić po prawej stronie mostka poniżej obojczyka. Drugą elektrodę nakleja się z kolei po lewej stronie klatki piersiowej (w linii środkowo-pachowej). Nowoczesne defibrylatory AED wydają komendy głosowe, których należy przestrzegać. Pacjenta należy reanimować do momentu pojawienia się profesjonalnego personelu medycznego, który udzieli fachowej pomocy.

Co warto wiedzieć?

Defibrylacja, jak powszechnie wiadomo, jest zabiegiem medycznym, który sprawdzi się jedynie tylko w przypadku niektórych arytmii. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że rytm zwany asystolią i aktywność elektryczna bez tętna nie jest poddawana defibrylacji. Pierwsza pomoc przy defibrylatorach AED jest wskazana przede wszystkim przy migotaniu komór albo przy częstoskurczach komorowych bez tętna.

Jak działają defibrylatory AED?

Jeżeli chodzi o ratownictwo medyczne, to można wyróżnić dwa typu urządzeń. Mowa tutaj oczywiście o defibrylatorach dwufazowych i jednofazowych. Oba urządzenia różnią się między sobą tak naprawdę wyglądem, funkcjami i wyładowaniami. W obu przypadkach głównym zadaniem defibrylatorów jest oczywiście ratowanie życia. Sam mechanizm defibrylatorów jest bardzo prosty. Specjalny program za pomocą elektrod przyklejonych do pacjenta jest w stanie odczytać temperaturę, ciśnienie oraz EKG. Na podstawie tych danych defibrylator AED dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, która aplikowana jest do serca chorego. Jedynym zadaniem ratownika jest tak naprawdę dokładne stosowanie się do komend głosowych. Nowoczesne defibrylatory AED zwiększają szansę uratowania życia nawet do 70 proc., dlatego też tak ważne jest nie tylko dowiedzenie się jak one działają, ale również rozmieszczenie ich w odpowiednich miejscach. Defibrylatory AED dostępne są w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl https://dlapacjenta.pl/defibrylatory-aed.html

 

Źródło: artykuł partnera