Dodano: 25 września 2020r.

Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu?

Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu - nie tylko uczestnikom ruchu drogowego. Wypadek samochodowy, potrącenie, czy też upadek ze schodów może sprawić, że nasza ruchomość zostanie znacząco ograniczona. To, jak długo będziemy dochodzić do siebie jest kwestią bardzo indywidualną, a więc nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne - bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja po złamaniu, która powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wszystko zależy od tego, z jakim typem urazu mamy do czynienia. Ponadto efektywność procesu regeneracji kości zależy od wielu czynników.

Jak długo trwa rehabilitacja po złamaniu?

 

Czy rehabilitacja jest niezbędna?

Usztywnienie konkretnej części ciała na kilka tygodni nie jest gwarancją tego, że szybko wrócimy do pełni zdrowia. Ogromną rolę odgrywa tutaj rehabilitacja po wypadku, z której nie należy rezygnować. Oczywiście powinna ona odbywać się pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów, jednak nasze zaangażowanie także jest bardzo ważne. Prawdą jest, że rehabilitacja jest długim procesem, który wymaga regularności. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, a tym samym przywrócenie pełnej sprawności.

Najskuteczniejsza rehabilitacja powinna zostać dopasowana do wymagań konkretnego pacjenta. Nierzadko plan ćwiczeń jest ustalany przez zespół fachowców m.in. ortopedów, neuropsychologów, fizjoterapeutów. Warto również wziąć pod uwagę, że stan zdrowia zwykle dynamicznie się zmienia, a więc wymaga ciągłej kontroli. Może okazać się, że wykonywane ćwiczenia rehabilitacyjne przestaną po pewnym czasie przynosić pożądane rezultaty. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana terapii. Trzeba podkreślić, że ćwiczenia powinny być realizowane również samodzielnie w warunkach domowych.

Jak rozpocząć rehabilitację?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak rozpocząć rehabilitację. Mogłoby się wydawać, że opisywany proces generuje ogromną liczbę formalności, jednak nie jest to prawdą. Pierwszym krokiem jest określenie, gdzie będzie realizowana terapia. Rehabilitacja po złamaniu może być realizowana w warunkach ambulatoryjnych, czy też specjalistycznym ośrodku. Oczywiście może ona odbywać się także w domu, jednak pamiętajmy, że niesie to za sobą pewne ograniczenia. Nawet, jeśli skorzystamy z usług fizjoterapeuty mobilnego, to nie będziemy mieli do dyspozycji sprzętu, który jest dostępny stacjonarnie.

Istotne jest to, aby posiadać skierowanie - powinno ono zostać dostarczone do wybranej placówki w ciągu 30 dni od daty wystawienia. W innym przypadku utraci ono swoją ważność, a więc konieczne będzie ponowne wystąpienie o jego wydanie. Nie można również zapomnieć o tym, że wiele osób po wypadkach potrzebuje nie tylko ćwiczeń fizycznych, ale również opieki m.in. psychologa, czy też logopedy. Każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc wszystko zależy od tego, jak złożony i dotkliwy był uraz.

Rehabilitacja państwowa czy prywatna?

Osoby posiadające ubezpieczenie NFZ mogą skorzystać z rehabilitacji państwowej, która jest darmowa (w przypadku, gdy otrzymamy skierowanie). Minusem jest fakt, że nie mamy nieograniczonego dostępu do wszystkich zabiegów, czy też specjalistów, przez co nie zawsze uda nam się uzyskać oczekiwane wsparcie. Nie można również zapomnieć o długich kolejkach - w przypadku złamań nie należy zbyt długo zwlekać z rehabilitacją. Im wcześniej się ona rozpocznie, tym większe prawdopodobieństwo, że szybkiej wyeliminujemy nieprzyjemne konsekwencje przebytego wypadku. Warto wiedzieć, że zbyt późno rozpoczęta lub niewłaściwie przeprowadzona rehabilitacja może sprawić, że odzyskamy wyłącznie częściową sprawność np. ręki, czy też nogi.

Rehabilitacja prywatna do dodatkowy koszt, co stanowi spore utrudnienie. Wiadomym jest, że wiele osób nie posiada dostatecznej ilości środków finansowych. Pamiętajmy jednak o tym, że problemy zdrowotne ciągnące się miesiącami lub latami mogą utrudnić normalne funkcjonowanie np. pracę zawodową, wykonywanie obowiązków domowych, a nawet opiekę nad dziećmi. Z tego względu czasami rozsądniej jest postawić na terapię w prywatnym ośrodku, pomimo tego, że wymaga ona nakładów finansowych. Jest to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie mogą czekać na swoją kolejkę w ramach NFZ.

Jak przebiega rehabilitacja po wypadku?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak przebiega rehabilitacja po złamaniu. Zazwyczaj wykonywane są zabiegi wzmacniające kości, mięśnie, czy też stawy. Dużą popularnością cieszą się różnego typu masaże, które poprawiają stopień ruchomości. W nowoczesnych ośrodkach często stosowane są zaawansowane urządzenia, które umożliwiają realizację terapii przy użyciu ultradźwięków lub laserów. Wiele zależy od umiejscowienia urazu, czy też jego złożoności. Niektórzy już po kilku tygodniach powrócą do stanu normalności, jednak w przypadku poważnego urazu może okazać się, że rehabilitacja będzie trwać znacznie dłużej. Warto również wspomnieć, że bardzo często zalecane są ćwiczenia podtrzymujące uzyskane efekty, które powinny być systematycznie wykonywane przez pacjenta w warunkach domowych.

Rehabilitacja nie zawsze jest procesem ciągłym. Dość często konieczne są przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami ćwiczeń. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do przeciążenia rehabilitowanego obszaru ciała. Jest to czas niezbędny na regenerację, który pozwala uniknąć dolegliwości bólowych i innych niedogodności.

Jaki jest koszt rehabilitacji?

Jak już wspomniano, czas trwania rehabilitacji zależy od wielu czynników, co bezpośrednio przekłada się na koszt. Oczywiście terapia przeprowadzona w ramach NFZ zwykle nie wymaga dodatkowych opłat, ale nie zawsze możemy/chcemy z niej skorzystać. Najczęściej płacimy za każdy zabieg jednorazowo - średnia cena za godzinę fizjoterapii to 100-150 zł, jednak każdy specjalista posiada własny cennik.

Pamiętajmy, aby podczas wyboru placówki nie kierować się wyłącznie ceną. Najważniejsze jest to, aby terapia została przeprowadzona w sposób profesjonalny, a zarazem rzetelny. Dzięki temu będzie ona o wiele skuteczniejsza, a pierwsze pozytywne zmiany odnotujemy wcześniej.

 

Źródło: artykuł partnera