Dodano: 02 listopada 2020r.

Haluksy – jak je usunąć?

Haluksy, zwane też „paluchem koślawym”, to zwykle problem kobiet, choć zmagają się z nim również i mężczyźni. Nie tylko nieciekawie się one prezentują, ale – przede wszystkim – wywołują ból. Zdarza się, że utrudniają nawet codzienne chodzenie. Na szczęście, można je leczyć na wiele sposobów. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Haluksy – jak je usunąć?

 

Na rynku istnieje wiele produktów, które – w założeniu – przeznaczone są dla osób z paluchem koślawym. Aparat korygujący, wkładki, separatory…  Wszystkie te środki mogą pomóc, najbardziej skutecznym okazuje się jednak sama operacja haluksów - informują specjaliści od ortopedii z operacjestopy.pl .

Operacja haluksów

Zachowawcze, opisane niżej sposoby, nie leczą samych przyczyn palucha koślawego – umożliwia to jedynie operacja haluksów. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wykorzystuje się do tego różne metody. W lżejszych przypadkach, najczęściej u dzieci wykonywana jest korekcja ścięgien i torebki stawowej oraz częściowa resekcja egzostozy palucha.

Zaawansowana deformacja wymaga wykonania osteotomii (np. klinowej, skośnej, poprzecznej lub półkolistej), która związana jest z wycięciem części kości i umieszczeniem jej w innym miejscu. Jedną z najbardziej popularnych nowoczesnych metod jest metoda Scarf. Sprawia ona, że nie trzeba stosować gipsu, jednak należy przez 6 tygodni chodzić w specjalnym obuwiu. Czasem stosuje się również osteotomię Chevron. Po wykonaniu operacji trzeba przestrzegać zaleceń lekarza – w przeciwnym razie może dojść do odnowienia schorzenia.

Aparat korygujący haluksy

Aparat korekcyjny opóźnia pogłębianie się deformacji oraz zmniejsza ból powstający w wyniku zwyrodnienia. Przez długi czas pozwala uniknąć operacji oraz zmniejsza ryzyko nawracającego zapalenia stawów. Aparat złożony jest z bandażu oraz odpowiedniej podkładki. Dzięki temu można utrzymać kości śródstopia nieruchomo i ustabilizować – tym samym – łuk poprzeczny stopy. To z kolei umożliwia przywrócenie jej właściwego ułożenia. Sama podkładka jest miękka, natomiast bandaże można regulować i dopasowywać je idealnie do kształtu stopy. Ważne jest to, że aparat można nosić przy każdym rodzaju obuwia i to przez cały dzień.

Ćwiczenia na haluksy

W początkowym etapie choroby niektórzy zalecają wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Najczęściej rekomendowane są takie jak:

  • chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp,
  • naprzemienne stawanie na palcach i piętach,
  • turlanie stopą małych piłeczek,
  • odciąganie dużego palca możliwie jak najdalej od drugiego, znajdującego się obok.

W powszechnej opinii warto też wykonywać ćwiczenia, które poprawiają równowagę. Jeżeli haluksom towarzyszy płaskostopie, przyda się równie chodzenie na palcach oraz branie palcami stóp fragmentów materiałów, a następnie – zwijanie ich. 

Niestety powyższe metody nie znajdują potwierdzenia skuteczności w literaturze fachowej. 

Seperatory międzypalcowe

Kolejny sposób na palucha koślawego to seperatory międzypalcowe, które oddzielają zachodzące na siebie palce stóp przy pomocy klinów. Dzięki nim można przywrócić palcom właściwe ustawienie oraz złagodzić ból i tarcie, związane z nachodzeniem palców na siebie. Seperatory hamują w ten sposób deformację stopy. Lekarze zalecają korzystanie z seperatorów pacjentom w początkowej fazie choroby.

Wkładki metatarsalne

Wkładki metatarsalne nie mają działania leczniczego, jednak mogą w pewien sposób pomóc. Są to wkładki wykonane z silikonu, skóry lub specjalnego nowoczesnego tworzywa, przeznaczone dla osób, które zmagają się z haluksem oraz płaskostopiem poprzecznym. Unoszą one poprzeczne sklepienie stopy, co z kolei powoduje korygowanie ustawienia palucha koślawego.

Wygodne buty

Osobom z haluksami mogą pomóc również wygodne buty. Powinny mieć one sztywny zapiętek oraz grubą, profilowaną podeszwę, która będzie amortyzowała nierówności terenu. Unikać należy noszenia japonek. Jeśli zmagasz się z paluchem koślawym, wybieraj klapki, które mają profilowane wnętrze i w których wkładka jest niemal lustrzanym odbiciem odpowiednio uformowanej stopy. Warto unikać również butów ze spiczastymi i wąskimi czubkami – obuwie nie może być zbyt ciasne i zbyt wąskie. Niewskazane jest też noszenie wysokich obcasów. Pamiętaj jednak, że jeżeli deformacja już się pojawiła, komfortowe buty nie wyleczą powstałych zmian.

Orteza korekcyjna

Orteza korekcyjna to szyna, którą można wykorzystać w początkowym etapie choroby. Niektórzy stosują ją także w ramach pooperacyjnej rehabilitacji, gdyż pomaga ustawić palucha we właściwy sposób oraz chroni palce przed obtarciami. Szyna może być sztywna lub dynamiczna (wówczas dopasowuje się do ciała). Koryguje również płaskostopie poprzeczne oraz odpowiednio rozkłada siłę nacisku w stopie. Niektóry ortezy przeznaczone są do noszenia w nocy, inne – w ciągu dnia.

Masaż z olejkiem lawendowym

Z haluksami niektórzy próbują walczyć również domowymi sposobami. Starają się wypróbować masaż z olejkiem lawendowym. W potocznej opinii łagodzi on zapalenie zdeformowanego stawu oraz ból wywołany przez haluksy. Jeśli nie masz gotowego olejku, możesz go wykonać samodzielnie. Wystarczy, że kilka suszonych kwiatów lawendy dodasz do olejku migdałowego lub oliwy z oliwek. Alternatywą dla olejku lawendowego jest olejek liliowy, który eliminuje bóle stawowe. Metody te niestety również nie znajdują potwierdzenia skuteczności w literaturze.

Kąpiel z solą epsom

W leczeniu haluksów można wykorzystać kąpiele z solą epsom. Do miski z wodą wystarczy wrzucić garść takiej soli, a następnie moczyć nogi przez około 20 minut. Dodatkowo można wrzucić roślinę zwaną „rutą zwyczajną”. Cechuje się ona działaniem przeciwbólowym oraz łagodzi stany zapalne nawet u osób z reumatyzmem. Jeśli chcesz, możesz dodać również olejek rozmarynowy bądź eukaliptusowy. Po kąpieli zalecany jest masaż stóp:

  • przez 3 minuty należy wykonywać okrężne ruchy,
  • należy uciskać każdy palec w trzech punktach: płytce paznokcia, stawie oraz nasadzie palca,
  • na końcu trzeba wykonać masaż całej stopy, kierując się od pięty do kostki.

Metoda ta choć prosta niestety nie leczy samego schorzenia. Może czasami przynieść nieznaczną ulgę, nie zastąpi jednak leczenia operacyjnego 

Kuracja jodowa

Jeśli chcesz wypróbować najpierw domowe sposoby i twoja deformacja nie jest szczególnie duża, zastosuj kurację jodową. Na początku należy wymieszać jod z aspiryną i tak przygotowaną mieszankę zaaplikować na obolałe stawy. Jeśli nie masz aspiryny, możesz połączyć jod z sokiem z cytryny i również delikatnie nałożyć całość na zmienione obszary. Tak przygotowana kuracja powinna ci pomóc, przekonują popularne portale społecznościowe. Czy tak będzie rzeczywiście...trudno ocenić.

 

Źródło: artykuł sponsorowany