Dodano: 21 marzec 2017r.

Opracowano nowy, skuteczny lek obniżający cholesterol

Badacze opracowali nowy lek, który obniża cholesterol o 20 proc. skuteczniej od dotychczasowych medykamentów. Związek nazywa się ewolocumab i został przetestowany na ponad 27 tysiącach badanych.

 

Innowacyjny lek na cholesterol może zredukować ryzyko zgonu z powodu ataku serca i udaru mózgu poprzez obniżenie poziomu złego cholesterolu. Ataki serca oraz udary mózgu odpowiadają za około 15 milionów zgonów rocznie.

Naukowcy od lat pracują nad związkami hamującymi białko o nazwie PCSK9 mając nadzieję na opracowanie przełomowego leku. PCSK9 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tzw. cholesterolu LDL (Lipoproteina niskiej gęstości). Dostrzeżone zostało w 2003 roku. Hamowanie tego białka zwiększa ilość degradowanego cholesterolu LDL, który jest skuteczniej rozkładany.

Nowe badania z udziałem ponad 27500 uczestników potwierdzają, że inhibitor białka PCSK9 zarejestrowany pod nazwą ewolocumab skuteczniej obniża cholesterol oraz redukuje ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania kliniczne trwały dwa lata. Uczestnicy testów regularnie stosowali inne leki.

Obecnie najpopularniejsze leki obniżające cholesterol to statyny. Jednak nie wszyscy pacjenci na nie reagują. Lek w założeniu nie ma zastępować statyn, lecz ma być uzupełnieniem terapii. Skierowany ma być też do osób, którym statyny nie pomagają lub pomagają niedostatecznie.

Obecnie kilka firm pracuje nad związkami skierowanymi w białko PCSK9. To m.in. Sanofi, Pfizer oraz Amgen, gidze badania są najbardziej zaawansowane. To właśnie ta ostatnia odpowiada za ewolocumab. Kalifornijska firma Amgen jako pierwsza pochwaliła się wynikami z tak dużego badania.

- Ewolocumab jest znacznie bardziej skuteczny niż statyny – powiedział profesor Peter Sever z Imperial College London, który brał udział w badaniach prowadzonych na terenie Wielkiej Brytanii. – Podczas badań obserwowałem jak poziom cholesterolu spada i spada. Takich wyników nie widziałem w całej mojej praktyce medycznej. To prawdopodobnie najważniejsze badania nad lekiem obniżającym cholesterol od ponad 20 lat – dodał.

Wyniki badań sugerują, że nowy lek jest w stanie zapobiec jednemu zgonowi wywołanemu udarem mózgu lub atakiem serca na 74 przypadki. Ale ewolocumab nie należy do tanich preparatów. Koszt rocznej kuracji tym lekiem wycenia się na około dwa tysiące funtów.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „New England Journal of Medicine” oraz przedstawione na konferencji American College of Cardiology w Waszyngtonie.

 

Źródło: BBC, Nature, fot. Ajale/Pixabay